Hoxha: Në vitin e ardhshëm mund të shihet “luftë më frontale” me sistemin gjyqësor

Analsiti politik, Dibran Hoxha ka thënë se kryeministri Kurti është duke e përgatitur terrenin për zgjedhjet e ardhshme “sepse me mos përmbushjen e disa premtimeve në disa sfera të ndryshme po mundohet të nxisë një diskurs që bazohet në dy pengesa”

Analisti politik, Dibran Hoxha

Analisti politik, Dibran Hoxha, i ftuar në emisionin ”Debat Plus” në RTV Dukagjini ka thënë se kryeministri Kurti është duke e përgatitur terrenin për zgjedhjet e ardhshme “sepse me mos përmbushjen e disa premtimeve në disa sfera të ndryshme po mundohet të nxisë një diskurs që bazohet në dy pengesa”.

“Pengesa e parë është për menaxhimin e dialogut dhe se si dialogun nuk po mund ta heqim dhe ishte pengesë. Pengesa e dytë si e tille që buron nga brenda e që është sistemi gjyqësor”, ka thënë Hoxha.

“Nese i shihni statuset dhe deklarimet e ministres së Drejtësisë janë gjatë gjithë kohës atakuese duke shigjetuar sistemin prokurorial dhe gjyqësor dhe që duhet, por besoj që deri në fund të mandatit do të koncentrohen forcat e Qeverise me ato dy reforma në sistemin e drejtësisë”.

Hoxha ka përfunduar duke thënë se në vitin e ardhshëm mund të shihet “luftë më frontale me sistemin gjyqësor”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika