Hoxha për Asociacionin: Nuk bëhet fjalë për një OJQ, por për autonomi për serbët

Analisti Yll Hoxha ka thënë se në mënyrë të detyruar ndoshta Kosova do ta bëjë këtë autonomi për serbët por është gabimi i liderëve dhe ndërkombëtareve që  të krijohet një Republikë Srpska të Serbisë e cila është ende aleate e Rusisë

Analisti, Yll Hoxha ka folur për kërkesën e ndërkombëtarëve për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, ku ka thënë se Kosova ka krijuar komuna që nuk kanë pasur as tiparet edhe as nuk i kanë plotësuar kriteret për shkak të pakos së Ahtisaarit që t’iu plotësojë kërkesat serbëve lokal.

“Nuk bëhet fjalë për një organizatë jo qeveritare, por për autonomi për serbët”, ka deklaruar Hoxha.

Sipas tij, Kosovës po i kërkohet që të krijohet edhe shtresa e tretë e pushtetit pavarësisht që vendi ka dhënë shumë për komunitetin serb.

“Kosova ka deleguar përgjegjësi në maksimumin e mundshëm  për komunitetin serbë të Kosovës duk iu krijuar Komuna pa as një kriter siç është Ranilluga e cili më as një kusht në as një mënyrë nuk do të bëhej komunë, iu ka veshur përgjegjësi përtej nivelit komunal, ku kanë kompetenca të nivelit qendror edhe me marrëveshjet e Brukselit i kemi mbushur me kompetenca të tjera, në Gjyqësi në Polici, Doganë etj”, ka theksuar ai.

Më tej, Hoxha ka shtuar se në mënyrë të detyruar ndoshta Kosova do ta bëjë këtë autonomi për serbët por është gabimi i liderëve dhe ndërkombëtareve që  të krijohet një Republikë Srpska të Serbisë e cila është ende aleate e Rusisë.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika