Hoxha: Procesi i dialogut është në krizë të thellë, marrëveshja e Brukselit pak gjasa të zbatohet

Analisti politik, Ylli Hoxha ka deklaruar se procesi i dialogut Kosovë – Serbi, është në krizë të thellë, dhe se me apo pa sanksionet e BE-së, bisedimet vështirë që do të vazhdojnë përpara.

Sipas tij duhet më shumë investim ndërkombëtarë se sa që ka tash.

“Me heqjen e sanksioneve e shoh të vështirë që kanë me ecë përpara në proces të bisedimeve, se shoh se procesi është në krizë më të thellë se kaq. Marrëveshja e Brukselit, gjasat I ka të vogla të zbatohet nëse vazhdohet me këtë inercion. Duhet më shumë investim ndërkombëtarë se sa që kemi pas. Nëse I mbajmë sanksionet aktive gjasat janë zero që të ketë përparim”, tha ai.

Tutje ai tha se Qeveria e Kosovës duhet të insistojë që kryetarët e komunave veriore të japin dorëheqje, dhe të ketë menjëherë zgjedhje të parakohshme.

“Qevria s është dashtë ta sfidojë procesin zgjedhor, nuk duhet të jetë çështje a do të mbahen zgjedhjet a jo. Mendoj që taktikisht do ishte shumë më mirë, që të insistoj që kryetarët të dorëhiqen, në mënyrë që të ketë zgjedhje menjëherë, me këtë presionin e kalon në Beograd”, tha ai.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika