Hoxha: Shqipëria po ndien rrezik në potencialin e kombëtarizimit të Kosovës

Analisti Dibran Hoxha vlerëson se potenciali që të kombëtarizohet Kosova është shumë i madh prandaj “kjo po i pengon të tjerët"

Analisti Dibran Hoxha

Analisti Dibran Hoxha ka deklaruar se Shqipëria po ndien rrezik nga krijimi i kombit kosovar.

Kështu është shprehur ai në emisionin “Debat Plus”, ku  po diskutohet lidhur me afrimin apo largimin e Shqipërisë dhe Kosovës nga njëra tjetra.

Hoxha vlerëson se potenciali që të kombëtarizohet Kosova është shumë i madh prandaj “kjo po i pengon të tjerët”.

“Ka etni të cilat nuk kanë mundur ta realizojnë kombin e tyre për shkak se nuk kanë shtet për shembull kurdët, në rastin e Kosovës nuk është ashtu. Prandaj mundësia që të kombëtarizohet kosovarizmi është e madhe dhe prandaj kjo në fërkim po i pengon të tjerëve sepse kanë nisur që edhe shqiptarët e Shqipërisë edhe ata të Kosovës kanë nisur ta ndiejnë një lloj identiteti dhe përkatësie kombëtare kosovarizmit për shkak të vlerave që përfaqëson. Shqipëria ndien rrezik në potencialin e kombëtarizimit të Kosovës”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika