Hoxha: Shqipëria po ndien rrezik në potencialin e kombëtarizimit të Kosovës

Analisti Dibran Hoxha vlerëson se potenciali që të kombëtarizohet Kosova është shumë i madh prandaj “kjo po i pengon të tjerët"

Analisti Dibran Hoxha

Analisti Dibran Hoxha ka deklaruar se Shqipëria po ndien rrezik nga krijimi i kombit kosovar.

Kështu është shprehur ai në emisionin “Debat Plus”, ku  po diskutohet lidhur me afrimin apo largimin e Shqipërisë dhe Kosovës nga njëra tjetra.

Hoxha vlerëson se potenciali që të kombëtarizohet Kosova është shumë i madh prandaj “kjo po i pengon të tjerët”.

“Ka etni të cilat nuk kanë mundur ta realizojnë kombin e tyre për shkak se nuk kanë shtet për shembull kurdët, në rastin e Kosovës nuk është ashtu. Prandaj mundësia që të kombëtarizohet kosovarizmi është e madhe dhe prandaj kjo në fërkim po i pengon të tjerëve sepse kanë nisur që edhe shqiptarët e Shqipërisë edhe ata të Kosovës kanë nisur ta ndiejnë një lloj identiteti dhe përkatësie kombëtare kosovarizmit për shkak të vlerave që përfaqëson. Shqipëria ndien rrezik në potencialin e kombëtarizimit të Kosovës”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika