Hoxha thotë se një anëtare e KKTK-së është e punësuar në MKRS: Si ka mundësi kjo?

Deputetja nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha ka treguar se anëtarja e Këshillit Kombëtar për Trashëgimi Kulturore (KKTK), Ifeta Nikoqeviç, njëkohësisht është e punësuar edhe në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS)

Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Eliza Hoxha, ka njoftuar se Ifeta Nikoqeviç është anëtare e Këshillit Kombëtar për Trashëgimi Kulturore (KKTK).

Hoxha ka bërë të ditur se e njëjta është e punësuar edhe në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), si arkitekte në Departamentin e Trashëgimisë Kulturore.

Deputetja e PDK-së ka thënë se së bashku me të edhe motra e saj, Zineta Nikoqeviç, është e punësuar në QRKT në Prishtinë.

“Qysh ka mundësi kjo edhe me monitoru MKRS e me u pagu nga Kuvendi i Kosovës, e njëkohësisht me qenë vetë pjesë e departamentit që e monitoron. Si? Me mbikëqyrë veten?”, ka shkruar ajo.

Tutje, Hoxha është shprehur se ka kohë që KKTK më shumë “luan rolin e një OJQ-je që i rrinë në shërbim MKRS-së” sesa të ushtrojë mandatin e saj si mekanizmi më i lartë përgjegjës për trashëgimi kulturore në Kosovë.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika