Hoxhaj: I ngjajmë një shtetit bunker të izoluar nga BE-ja

Nënkryetari i Kuvendit nga radhë e PDK-së, Enver Hoxhaj ka thënë se pas vendimit të BE-së që Bosnja e Hercegovina ti hap negociatat për anëtarësim në BE, Kosova ka mbetur i vetmi vend në rajon i izoluar nga ky proces

Enver Hoxhaj, kundër vendimit të djeshëm të Këshillit Evropian

Ish-ministri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar ndaj vendimit të djeshëm të Këshillit Evropian për t’i hapur negociatat për anëtarësim me Bosnjën dhe Hercegovinën(BeH).

Sipas Hoxhajt, për Bosnje dhe Hercegovinën ky është një lajm i madh, por për Kosovën tregon se ka mbetur tërësisht jashtë procesit të zgjerimit evropian, madje, siç tha ia, sot më shumë i ngjanë një shteti bunker të izoluar nga BE-ja dhe nën sanksionet e saj.

Nënkryetari i Kuvendit nga radhë e PDK-së ka thënë tutje se pas vendimit të BE-së, Bosnja iu bashkua Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi e Serbisë në marrëdhënien e saj të re dhe në shpejtësi tjetër të anëtarësimit në BE.

“Ukraina që është në luftë dhe Gjeorgjia e Moldavia, kanë marrë statusin e kandidatit dhe Kosova jo, duke mbetur pas këtyre, ngjashëm me Bjellorusinë, të izoluar dhe madje të dënuar me sanksione, gjë që është dështimi më i madh i Kosovës në politikën e jashtme dhe në reforma të brendshme, të cilin as në ëndrrën më të keqe nuk kam mundur ta imagjinoj!”, ka shkruar gjithashtu Hoxhaj.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika