Hoxhaj për sulmet në Veri: Paqja po kërcënohet për shkak të shovenizmit serb

Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj ka komentuar sulmin e ndodhur të shtunën me armë zjarri ndaj Policisë së Kosovës në Liqenin e Ujmanit

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj

Nëpërmjet një postimi në faqen e tij në Facebook, Enver Hoxhaj ka kom komentuar sulmin i ndodhur të shtunën me armë zjarri ndaj Policisë së Kosovës në Liqenin e Ujmanit.

Sipas tij këto sulme dhe kërcënimet e paqes në Ballkan, nuk janë rikthyer vetëm për shkak të luftës në Ukrainë, por janë edhe si pasojë e mospërmbylljës së plotë të konflikteve në rajon.

Hoxhaj tha se paqja po kërcënohet për shkak të shovenizmit serb dhe politikës hegjemoniste, ku këtë  e tregojnë sulmet që po ndodhin në veri të Kosvës ndaj zyrtarëve policorë, tensionet në Bosnjë dhe ballafaqimi i ri me Kishën serbe në Mal të Zi.

“Dilemat e sigurisë dhe kërcënimi i paqes në Ballkan, nuk janë rikthyer vetëm për shkak të luftës në Ukrainë, por janë pasojë e mospërmbylljes së plotë të konflikteve në rajon! Paqja po kërcënohet për shkak të shovenizmit serb dhe politikës hegjemoniste, sikurse tregojnë ngjarjet në veri të Kosovës, tensionet në Bosnje dhe ballafaqimi i ri me Kishën serbe në Mal të Zi”, ka shkruar Hoxhaj.

Hoxhaj tregon se si behet evitimi i konflikteve në Ballkan

“Përmbyllja e shtetësisë së Kosovës me anëtarësim në OKB, përshpejtimi i integrimit evropian të rajonit dhe anëtarësimi në NATO i Kosovës dhe Bosnjës janë gurthemele për evitimin e konfliktit në Ballkan”, ka shtuar Hoxhaj.

Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj ka marr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Lidershipit në Tiranë me ftesë të Presidentit Alfred Moisiu.

Postimi i Enver Hoxhaj n/ Facebook

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika