Hülkenberg zëvendëson Schumacher në Haas për sezonin 2023 në Formula 1

Edhe nëse Mick Schumacher humbet kabinën e tij në ekipin Haas, një pilot gjerman mund të jetë ende në Formula 1 në 2023

Nico Hülkenberg me prejardhje nga Gjermania do të rikthehet në sezonin e ardhshëm me skuadrën Has, në Formula 1 pasi skuadra aktuale në SHBA e bëri si zëvendësues i bashkëvendasit Mick Schumacher.

Ekipi Haas zgjodhi përvojën në vend të moshës me veteranin 35-vjeçar, i cili ka filluar 181 gara me Formulen 1 por pa u ngjitur ndonjëherë në podium, kështu që së bashku me pilotin danez Kevin Magnussen në formacion.

“Ndjehem sikur kurrë nuk jam larguar me të vërtetë nga Formula 1,” tha Hülkenberg në një deklaratë të ekipit përpara Çmimit të Madh të Abu Dhabit që përfundon të dielën. “Jam i emocionuar që kam mundësinë të bëj përsëri atë që dua më shumë… Kemi punë përpara nesh për të qenë në gjendje të konkurrojmë me të gjitha skuadrat e tjera në mesfushë dhe mezi pres të bashkohem sërish në atë betejë.”

Hülkenberg, i cili fitoi Le Mans 24 Hours me Porsche Ekipi Hasssnë 2015 , garoi për herë të fundit me kohë të plotë në Formula 1 në 2019 me Renault dhe do të testojë me Haas në Yas Marina javën e ardhshme, përcjell Portali Dukagjini.

Ai qëndroi për Sergio Pérez dhe Lance Stroll si rezervë në Racing Point në 2020 dhe për Sebastian Vettel në Aston Martin në Bahrein dhe Arabinë Saudite këtë vit. Të gjithë u mënjanuan nga Covid-19.

Drejtori i ekipit të Haas, Guenther Steiner, tha se përvoja dhe reputacioni i Hülkenberg si një “kualifikues i shkëlqyeshëm dhe një vrapues solid dhe i besueshëm” do të ndihmonte në ngritjen e ekipit në rrjet.

Ai tha: “Ai ndan vizionin tonë dhe mund të jetë një lojtar kyç së bashku me pjesën tjetër të ekipit në ndërtimin e themeleve që kemi hedhur këtë vit me kthimin tonë në betejën e pikëve.”

Për Schumacher-in, Steiner shtoi: “Paraardhja e Mick në kategoritë e të rinjve ishte e njohur dhe ai ka vazhduar të rritet dhe të zhvillohet si shofer në kohën e tij me ekipin Haas F1. Ndërsa zgjedh të shkojë në drejtime të veçanta për të ardhmen, i gjithë ekipi i uron Mick-ut suksese për hapat e ardhshëm në rrugën e tij të karrierës dhe më gjerë.”

Nënshkrimi i Hülkenberg e lë Schumacher, 23 vjeç, pa një vend pas dy sezonesh në sport. Kampioni i Formula 2 i vitit 2020 është përfshirë në disa përplasje të kushtueshme këtë sezon, por shënoi pikët e tij të para dhe është i 16-ti në renditjen e kampionatit të pilotëve.

Tre pozicione përpara është Magnussen, i cili shënoi pozitën e tij të parë dhe të ekipit Haas në sprint në ndryshimin e kushteve atmosferike në garën e fundit në Brazil, ndërsa Schumacher u rreshtua i fundit.

Haas me fuqi Ferrari është i teti nga 10 skuadrat në renditjen e përgjithshme të konstruktorëve pasi përfundoi 2021 në vendin e fundit dhe pa pikë.

Schumacher tha në mediat sociale se ishte “shumë i zhgënjyer” që po largohej.
“Ishte nganjëherë me gunga, por unë vazhdimisht u përmirësova, mësova shumë dhe tani e di me siguri se meritoj një vend në Formula 1,” tha ai për dy sezonet e tij.
“Tema nuk është e mbyllur për mua. Pengesat vetëm ju bëjnë më të fortë. Zjarri im digjet për Formula 1 dhe unë do të luftoj fort për t’u rikthyer në rrjetin e fillimit.”

 

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika