Humbi mbi 30 familjarë në luftë, bën thirrje për bojkotimin e produkteve serbe

Iniciativa për bojkotimin e produkteve serbe, po mirëpritet edhe nga familjarët që humbën antarë të familjes gjatë luftës. Getoar Shehu nga Krusha e Vogël, që forcat serbe ia vranë më shumë se 30 antarë të familjes, gjatë marsit të vitit 1999, me shumë dëshirë iu është përgjigjur fushatës, që në lokalin e tij të mos shërbejë asnjë produkt nga Serbia

Iniciativës për bojkotimin e produkteve serbe, i është bashkuar edhe Getoar Shehu, pronar i njërit prej lokaleve të gastronomisë në fshatin Krushë e Vogël e Prizrenit.

Shehu, i cili gjatë luftës ia vranë babain dhe mbi 30 antarë të familjes, thotë se i është gëzuar kësaj iniciative dhe se sipas tij ajo duhet të vazhdoj edhe më tutje.

Getoar Shehu, pronar i lokalit GEG ka thënë se “Kemi vendos që në përkrahje të fushatës por dhe si obligim qytetar, obligim moral ndaj shumë sakrificave, e kam ndjer dhe e ndjej se duhet të jetë obligim për gjithësecilin që të paktën një ndihmë të mos ia japin shtetit serb”.

Ai përmend edhe vështirësitë që has për tu furnizuar nga shtetet e tjera, por që pavarësisht kësaj ai shprehet i bindur se nuk do u shërbejë klientëve të tij produkte nga Serbia.

Shehu ka shtuar se emocionet janë të pashmangshme tek flet për periudhën e luftës në Kosovës, derisa atë e përmbledh me një thënie të Albert Ajnshtajnit.

Në përkrahje të iniciativës për të bojkotuar produktet serbe, fushatë e cila nisi pas tensioneve në veri, janë edhe banorët e tjerë të fshatit, të cilët kërkojnë edhe përkrahjen e institucioneve për këtë.

Muharrem Asllani, banor i Krushës së Vogël ka thënë se “Është shenjë shumë e mirë e patriotizmit dhe me këtë fushatë sadopak mund t’i nderojmë ata që ranë për lirinë e Kosovës dhe për shtetin tonë”.

Iniciativa “Mos bli prodhime serbe”,  mori hov pas barrikadave të vendosura në komunat veriore të Kosovës, në fundvitin e kaluar si shenjë pakënaqësie ndaj arrestimit të një ish- zyrtarit policor.

Aktive në rrjetin social Facebook, kjo iniciativë tashmë ka gjetur përkrahjen e shumë bizneseve, që kanë larguar produktet serbe.

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Vdes vajza që ishte duke u trajtuar në QKUK, policia...

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për një rast të vdekjes që ka ndodhur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Policinë e ka lajmëruar...

Të fundit nga rubrika