Humbje milionëshe në Trepçë, si pasojë e ndalimit të aktivitetit për eksploatimin xeheror

Kryesindikalisti i Trepçës, Ibrahim Jonuzi, ka thënë se në Kosovë sindikalizmi nuk është duke u vlerësuar dhe nuk është duke u parë si zëri i fuqisë punëtore. Gjithmonë fuqia e ekzekutivit është më e lartë dhe sindikatat mundohen të injorohen, ka thënë ai. Derisa ka treguar se nga greva në Trepçë janë duke u shkaktuar miliona euro humbje

Ibrahim Jonuzi, Kryesindikalist i Trepçës

Kryesindikalisti i Trepçës, Ibrahim Jonuzi, i ftuar në emisionin “Rreth e Rrotull“, në TV Dukagjini, ka folur për ndërprerjen e punës në ndërmarrjen Trepça dhe humbjen milionëshe gjatë kësaj kohe.

Jonuzi ka thënë se kjo gjë i paraprin keqmenaxhimit ndër vite në ndërmarrjen Trepça, dhe si rezultat i saj, sindikata ka njoftuar edhe institucionet e Republikës së Kosovës dhe akterët për menaxhimin e ndërmarrjes Trepça, por, sipas tij, gjithmonë janë injoruar.

“Puna nuk është ndalë në Trepçë, po vazhdojnë remontet dhe rehabilitimet e mjeteve të punës, mirëpo aktiviteti për eksploatimin xeheror, i cili krijon të hyrat financiare në ndërmarrje, është ndalë dhe si rezultat i saj kemi humbje milionëshe në ndërmarrjen Trepça”, ka thënë më tej Jonuzi.

Tutje kryesindikalisti Jonuzi ka thënë se në Kosovë sindikalizmi nuk është duke u vlerësuar dhe nuk është duke u parë si zëri i fuqisë punëtore, gjithmonë fuqia e ekzekutivit është më e lartë dhe sindikatat mundohen të injorohen.

Sipas Jonuzit, në probleme duhet qëndruar të bashkuar dhe jo të ndarë, sepse nuk i kontribuon ndërmarrjes Trepça, e cila po kalon në krizën më të madhe që nga paslufta.

Shija e redaktorit

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Rama e quan “hap historik” votimin Pro anëtarësimit të Kosovës...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka konsideruar si hap historik votimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës(KiE) që i hap rrugë anëtarësimit...

Kurti: Me Kosovën aty, KiE fiton një demokraci të re...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e Këshilli të Evropës ka votuar “për” anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Përmes një...

Të fundit nga rubrika