Hungaria do të votojë kundër aplikimit të Kosovës për anëtarësim në BE

“Prandaj, nëse votohet se a do të pranohet Kosova si anëtare e Këshillit të Evropës, qeveria do të votojë kundër”, kështu ka deklaruar lidhur me Kosovën, ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto

Ilustrim

Hungaria ka renovuar mbështetjen e saj për Serbinë në strategjinë e saj për të penguar ofertën e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian, në Organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe Këshillin e Evropës.

Hungaria njashtu ka paralajmëruar edhe rrëzimin e aplikimit nga ana e Kosovës për në BE.

Kështu ka bërë të ditur euronews, duke theksuar se një vendim i tillë vjen në një kohë më të zbutur mes Kosovës dhe Serbisë.

“Pranimi i parakohshëm i Kosovës nga entitete të ndryshme evropiane mund ta rrezikojë pajtimin”, ka thënë ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto.

Ndërsa, ka theksuar se nëse votohet për Kosovën si anëtare e Këshillit të Evropës, Qeveria hungareze do të jetë kundër.

“Prandaj, nëse votohet se a do të pranohet Kosova si anëtare e Këshillit të Evropës, qeveria do të votojë kundër”, ka shtuar Szijjarto, në një takim në Ministrinë e Jashtme të Hungarisë në Budapest.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika