Hunt zbulon shpenzime të reduktuara dhe rritje taksash për të rregulluar ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar

Shefi i Thesarit thotë se plani i ri buxhetor i jep përparësi "stabilitetit, rritjes dhe shërbimeve publike"

Hunt dorëzoi planin e buxhetit për trajtimin e një ekonomie të spërkatur në një fjalim në Dhomën e Komunave

Kancelari i Thesarit të Mbretërisë së Bashkuar, Jeremy Hunt, ka zbuluar një buxhet emergjent, që paraqet dhjetëra miliarda shpenzimesh dhe rritje taksash, ndërsa qeveria e re e vendit kërkon të rivendosë besueshmërinë ekonomike dhe të rregullojë financat e dëmtuara të vendit.

Hunt dorëzoi të enjten planin për trajtimin e një ekonomie të spërkatur në një fjalim në Dhomën e Komunave, duke thënë se ai i jepte përparësi “stabilitetit, rritjes dhe shërbimeve publike”.

Ai tha se më shumë se gjysma e konsolidimit fiskal të nevojshëm prej 55 miliardë paundësh (65 miliardë dollarë) do të vinte nga shkurtimet e shpenzimeve,  raporton Aljazeera. 

“Për sa i përket taksave, jam përpjekur të jem i drejtë duke ndjekur dy parime të gjera: së pari, kërkojmë nga ata që kanë më shumë të kontribuojnë më shumë; dhe së dyti, ne shmangim rritjen e taksave që dëmton më shumë rritjen,” tha Hunt.

Ai uli pragun në të cilin norma e tatimit mbi të ardhurat personale prej 45 për qind bëhet e pagueshme nga 150,000 paund (rreth 178,500 dollarë) në 125,140 paund (rreth 148,900 dollarë).

Ata që fitojnë 150,000 paund (rreth 178,500 dollarë) ose më shumë do të paguajnë vetëm më shumë se 1,200 paund (rreth 1,400 dollarë) më shumë në vit.

“Unë po ruaj në nivelet aktuale shtesat personale të tatimit mbi të ardhurat, pragun më të lartë të normës, pragjet kryesore të sigurimit kombëtar dhe pragjet e tatimit mbi trashëgiminë për dy vjet të tjera duke na çuar në prill 2028,” tha ai.

“Leja e dividentit do të ulet nga 2,000 sterlina [rreth 2,400 dollarë] në 1,000 sterlina [rreth 1,200 dollarë] vitin e ardhshëm dhe më pas në 500 paund [rreth 600 dollarë] nga prilli 2024. Shuma vjetore e përjashtuar për tatimin mbi fitimet kapitale do të ulet nga 12 £30, [rreth 14,600 dollarë] deri në 6,000 paund [rreth 7,300 dollarë] vitin e ardhshëm dhe më pas në 3,000 paund [rreth 3,650 dollarë] nga prilli 2024.”

Hunt tha gjithashtu se qeveria e tij do të rrisë një taksë të papritur për firmat e naftës dhe gazit dhe do ta shtrijë atë tek firmat e prodhimit të energjisë.

Taksa do të rritet në 35 për qind nga norma aktuale prej 25 për qind. Do të zbatohet edhe për prodhuesit e energjisë elektrike me një taksë prej 45 për qind që do të aplikohet nga 1 janari.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Të fundit nga rubrika