Hysa për deklaratën e Stoltenbergut: Kemi përkushtimin e NATO-s që të mos ketë skenare negative në rajon

Ish diplomati Ylber Hysa ka thënë se deklarata e sekretarit të NATO-s, Jens Stoltenberg nga Podgorica është një porosi për rajonin dhe përkushtimin e NATO-s për të parandaluar skenare negative

Ylber Hysa, ish ambasador i Kosovës / 26 janar 2024

Ish-ambasadori i Kosovës në Mal të Zi, Ylber Hysa, ka thënë se deklarata e shefit të NATO-s, Jens Stoltenberg, për tensione të mundshme në rajon menjëherë pas takimit me kryeministrin e Malit të Zi, Millojko Spajiq, tregon edhe porosinë e kësaj deklarate.

Sipas tij, kjo deklaratë është porosi për rajonin dhe mënyrë e përkushtimit të NATO-s që të mos lejojë skenare negative në rajon dhe një lloj përkrahjeje për qeverinë e tanishme në Mal të Zi.

“Porosia mu në Mal të Zi, është porosi për rajonin dhe mënyrë e përkushtimit të mos lërë skenare negative në rajon, mesazh për rajonin dhe të tjerët, përkrahje për qeverinë e tanishme në Mal të Zi të qëndrojë në këtë rrugë”, ka thënë Hysa.

Hysa, në emisionin “FIVE“, ka thënë se kjo deklaratë edhe për Kosovën do të thotë se NATO po përkushtohet për shkak të vlerësimit të situatës që ka qenë pas sulmit në Banjskë më 24 shtator.

“I përkushtohet rëndësisë për shkak të vlerësimit të situatës dhe problemet që kanë qenë këtu si rasti i Banjskës. NATO është këtu dhe është rruga politike që sugjerohet për të zgjedhur konfliktet”, ka vijuar ai.

Ndryshe, sot, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se situata e sigurisë në Ballkanin Perëndimor është ende shumë e brishtë dhe ka potencial për tensione në Kosovë dhe Bosnje – Hercegovinë.

Stoltenberg: Situata në Ballkan e brishtë, me potencial për tensione në Kosovë e Bosnje

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika