I dyshuari për dhunimin e 12-vjeçares është 19 vjeç

Gjykata e Ferizajt ka konfirmuar se e kanë pranuar kërkesën e prokurorisë për masën e paraburgimit prej 30-ditësh dhe se më vonë gjatë ditës do të dalin me vendim

Ilustrim

Personi i cili dyshohet se e ka dhunuar një vajzë të mitur 12 vjeçare në Ferizaj është i moshës 19-vjecare.

Nga Gjykata e Ferizajt, në një prononcim për Portalin Dukagjini, kanë thënë se e kanë pranuar kërkesën e prokurorisë për masën e paraburgimit ndaj të dyshuarit, dhe se seanca për këtë çështje do të mbahet të martën (sot) në orën 10:30, me dyer të mbyllura.

“Kërkesën e kemi pranu, seancën përgatitore gjyqtari edhe pak do ta mbajë, seanca është e mbyllur. Gjatë ditës merret vendimi, do të njoftoheni me komunikatë”, ka thënë Gentiana Hoxha nga Gjykata e Ferizajt.

Ndryshe, zëdhënësja e Prokuorisë në Ferizaj, Vjosa Bahtiu, e ka konfirmuar se kanë paraqitur në gjykatë kërkesën për masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30-ditësh ndaj të dyshuarit për veprën penale të dhunimit.

Në raportin e Policisë së Kosovës, thuhet se nëna e viktimës e kishte raportuar rastin duke thënë se vajza e saj 12-vjeçare kishte dalë nga shtëpia dhe nuk dihej vendndodhja e saj.

I dyshuari është arrestuar dhe me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje.

“Ankuesja femër kosovare ka raportuar se vajza e saj e moshës 12 vjeçare ka dalë nga shtëpia dhe nuk dinte për vendndodhjen e saj.  Njësitë policore kanë arrite të gjejnë viktimën. I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit, është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin e policisë”, thuhet në raport.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika