I pari i diplomacisë maqedonase dënon sulmet ndaj Policisë së Kosovës

Pas sulmeve ndaj Policisë së Kosovës në veri, ka reaguar edhe Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani.

Kryediplomati maqedonas, përmes një postimi në Twitter, është shprehur mjaft i shqetësuar nga raportimet në lidhje sulmin e dhunshëm ndaj zyrtarëve policorë në Zubin Potok.

Ai u ka bërë thirrje të dy palëve që të përmbahen nga çdo veprim që mund të dëmtojë sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor.

“Ne e dënojmë këtë sulm të dhunshëm dhe bëjmë thirrje që të përmbahet nga çdo veprim që mund të dëmtojë sigurinë dhe stabilitetin e rajonit tonë”, ka shkruar ai.

Të shtunën e 16 prillit, në veri të Kosovës, përkatësisht në Sharpej të Jarinjës, sërish kanë ndodhur sulme drejt Policisë së Kosovës.

Sipas njoftimit të policisë, kësaj radhe, bëhet fjalë për dy shpërthime që dyshohet të jenë nga mjete piroteknike.

May be an image of outdoors

Kur ka ndodhur sulmi, Policia e Kosovës ka qenë duke monitoruar një rrugë ilegale të mbyllur kohë më parë, e cila përdorej për kontrabandë të mallrave.

Në bazë të njoftimit të policisë, dyshimi i bazuar është se këto mjete janë hedhur nga territori i Serbisë.

Nga ky rast, nuk ka persona të lënduar as dëme materiale.

Por ky sulm ka qenë vetëm vazhdë e sulmeve të njëpasnjëshme që kanë ndodhur ditëve të fundit.

Të premten e 15 prillit,  përmes një konference të jashtëzakonshme, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, bëri të ditur se brenda katër ditësh kanë ndodhur katër sulme që lidhen me njëri-tjetrin.

May be an image of 1 person and outdoors

Sveçla, theksoi, se këto sulme vijnë si pasojë e luftës ndaj krimit, korrupsionit dhe kontrabandës që po e luftojnë bashkë me Policinë e Kosovës.

Sveçla, bëri të ditur se sulmet janë duke u kryer në forma të ndryshme, mirëpo në të njëjtën zonë.

Sulmi më i freskët ishte të premten, ku në orët e mëngjesit policia e Kosovës në veri ishte sulmuar me granatë dore dhe armë automatike.

“Sot rreth orës 07:40 ka ndodhur një sulm ndaj Policisë së Kosovës të cilët kanë qenë duke shkuar për të realizuar ndërrimin në pikat kufitare. Ky sulm tashmë i faktuar me granatë dore dhe AK-47, si një akt terrorist është bërë me qëllim të frikësimit të zyrtarëve policorë por edhe të gjithë qytetarëve të Kosovës”, ka thënë Sveçla.

Edhe drejtori i Policisë, Sabedin Mehmeti këto sulme i quajti të orkestruara, që si shënjestër kanë Policinë e Kosovës në veri.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika