I pari i PDK-së përkujton eksodin e shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka përkujtuar sot 23 vjetorin e eksodit shqiptar.

I pari i PDK-së, përmes një postimi në Facebook ka thënë se është jetike që kjo histori e dhembjes në përpjekje për liri, të mos harrohet asnjëherë.

22 vjet nga eksodi i shqiptarëve nga Kosova

“Sot shënojmë Ditën e Eksodit Shqiptar, në kujtim të mbi një milion shqiptarëve të Kosovës që ishin detyruar dhunshëm të largoheshin nga shtëpitë e tyre dhe vendi ynë 23 vite më parë”, ka shkruar ai.

Ai iu ka shprehur mirënjohje të thellë gjithë shqiptarëve në rajon, Shqipëri, Maqedoni e Mal të Zi, që i kishin hapur zemrat dhe dyert e shtëpive të tyre për të strehuar refugjatët nga Kosova.

“Kosova nuk do të harrojë asnjëherë”, ka shtuar Krasniqi.

Të shtunën e 16 prillit janë bërë 23 vjet nga eksodi i shqiptarëve nga Kosova.

Me mijëra shqiptarë, gjatë luftës së vitit 1998-1999, u detyruan nga forcat serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni.

Përveç eksodit për në Shqipëri e Maqedoni, shumë shqiptarë të tjerë kaluan kufirin edhe me Malin e Zi, ndërsa të tjerë ishin zhvendosur nga shtëpitë e tyre për t’u strehuar në malet e Kosovës.

Në mesin e të shpërngulurve kishte, fëmijë, gra, burra e qindra të moshuar.

23 vjet nga dëbimi i shqiptarëve nga Kosova

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika