I pari i PDK-së përkujton eksodin e shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka përkujtuar sot 23 vjetorin e eksodit shqiptar.

I pari i PDK-së, përmes një postimi në Facebook ka thënë se është jetike që kjo histori e dhembjes në përpjekje për liri, të mos harrohet asnjëherë.

22 vjet nga eksodi i shqiptarëve nga Kosova

“Sot shënojmë Ditën e Eksodit Shqiptar, në kujtim të mbi një milion shqiptarëve të Kosovës që ishin detyruar dhunshëm të largoheshin nga shtëpitë e tyre dhe vendi ynë 23 vite më parë”, ka shkruar ai.

Ai iu ka shprehur mirënjohje të thellë gjithë shqiptarëve në rajon, Shqipëri, Maqedoni e Mal të Zi, që i kishin hapur zemrat dhe dyert e shtëpive të tyre për të strehuar refugjatët nga Kosova.

“Kosova nuk do të harrojë asnjëherë”, ka shtuar Krasniqi.

Të shtunën e 16 prillit janë bërë 23 vjet nga eksodi i shqiptarëve nga Kosova.

Me mijëra shqiptarë, gjatë luftës së vitit 1998-1999, u detyruan nga forcat serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni.

Përveç eksodit për në Shqipëri e Maqedoni, shumë shqiptarë të tjerë kaluan kufirin edhe me Malin e Zi, ndërsa të tjerë ishin zhvendosur nga shtëpitë e tyre për t’u strehuar në malet e Kosovës.

Në mesin e të shpërngulurve kishte, fëmijë, gra, burra e qindra të moshuar.

23 vjet nga dëbimi i shqiptarëve nga Kosova

Shija e redaktorit

Kukësi i Shqipërisë – Qyteti i parë i nominuar për...

Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16,000 persona priti më shumë se 400,000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor historinë e tij...

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Të fundit nga rubrika