“I rrezikshëm e i panevojshëm”, Rama e kritikon aksionin e policisë në veri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kritikuar aksionin e Policisë së Kosovës në veri të Kosovës, duke e quajtur të rrezikshëm dhe të panevojshëm. Ai shpreh shqetësimin e tij për pasoja negative të kësaj situate në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Rama ka bërë të dituar se qëndron në të njëjtin mendim SHBA-të për të ndaluar këtë situatë në Veri të Kosovës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka reaguar pas tensionimit të situatës në veri të Kosovës, ku e ka ka thënë  se kjo situatë e dëmton procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Më tej Rama e ka quajtur të pa nevojshme aksionin e Policisë së Kosovës në veri dhe bashkohet në thirrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Unë bashkohem me ta në apelin[ e SHBA-së] për të mos ecur më tej në këtë shteg jo vetëm të rrezikshëm, po edhe krejt të panevojshëm sot, kur bota demokratike e ka vendosur në qendër të vëmendjes dialogun, normalizimin [e raporteve], njohjen e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë.🇺🇸 🇦🇱 🇪🇺”

“A e ndihmon kjo që po ndodh në Kosovë procesin ku janë angazhuar të tërë miqtë e mëdhenj të Kosovës e të shqiptarëve, për normalizim dhe njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë?! Me siguri jo përderisa vetë miqtë tanë më të mëdhenj shprehen thellësisht të shqetësuar!”, ka shkruar i pari i Qeverisë e Shqipërisë Edi Rama në Twitter.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika