Ibrahimi: Qeveria ende nuk është në gjendje ta rimbursojë Skenderajn pas vërshimeve

Sazan Ibrahimi, drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK), në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se Qeveria nuk është në gjendje ta rimbursojë komunën e Skenderajt pas vërshimeve që ndodhën në janar të këtij viti.

“Në janar janë bërë vërshimet në Skenderaj, ende bizneset dhe infrastruktura nuk janë rregulluar. Nuk janë ende në gjendje (Qeveria) që t’i rimbursojë. Ka problem edhe për feremerë nga vërshimet në komunat e ndryshme”, ka thënë Ibrahimi.

“Qeveria i ka kompentecat për rimbursim”, ka thënë Ibrahimi.

Mes të tjerash, ai është shprehur se komuna e Ferizajt është komuna e dytë më e fuqishme sa u përket kontributeve në buxhetin e shtetit, dhe, sipas tij, kjo komunë ka zero investime kapitale.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika