Ibrahimovic njofton tërheqjen e tij nga futbolli në moshën 41-vjeçare

Zlatan Ibrahimovic ka njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli në moshën 41-vjeçare. Sulmuesi suedez ka shënuar 511 gola në 866 ndeshje të klubit si dhe 62 në 122 për vendin e tij. Ai u tha tifozëve të Milanit se po i thoshte “lamtumirë futbollit, por jo juve”

Ylli veteran i futbollit suedez, Zlatan Ibrahimovic.

Zlatan Ibrahimovic është tërhequr nga futbolli në moshën 41-vjeçare, kështu ka konfirmuar ai pas fitores së Milanit ndaj Veronës.

Kuqezinjtë fituan 3-1 në San Siro dhe Ibrahimovic i dha lamtumirën klubit. Por, pas ndeshjes, suedezi ka njoftuar se po i jep fund karrierës së tij ikonike, pasi kishte luajtur për kaq shumë klube të mëdha gjatë karrierës së tij.

Pas ndeshjes, Zlatan hyri në fushën e San Siros dhe mbajti një fjalim për ata që ishin në stadium.

Ai ka deklaruar “Kam shumë kujtime dhe shumë emocione këtu, herën e parë që erdha këtu më dhatë lumturi. Herën e dytë, dashuri. Dua t’i falënderoj të gjithë, veçanërisht tifozët. Do të jem tifoz i Milanit për gjithë jetën. Ka ardhur koha t’i them lamtumirë futbollit, por jo ty. Shihemi përreth, nëse jeni me fat. Forca Milan dhe lamtumirë.”

Suedezi ikonë është përlotur derisa bëri njoftimin në fushën e “San Siros” pas ndeshjes së fundit të AC Milan në sezonin 2022/23 të Serie A.

Zlatan i ishte bashkuar Milanit pas përfundimit të qëndrimit të tij në MLS me LA Galaxy dhe ai ishte bashkuar me ekipin e Shteteve të Bashkuara pasi qëndrimi i tij në Manchester United kishte përfunduar mjaft para kohe për shkak të një dëmtimi në gju.

Gjatë karrierës së tij, Ibra luajti për United, Barcelona, ​​Milan, Inter, Juventus dhe Ajax dhe ai revolucionarizoi sportin me aftësinë e tij për të qenë një futbollist teknik, pavarësisht nga një fizik marramendës.

Ai gjithashtu ndihmoi Milanin të fitonte Scudetton sezonin e kaluar, por mori një dëmtim të rëndë në gju pas kësaj.

Ai pritej të vazhdonte të luante deri në Euro 2024, por tashmë i ka dhënë fund karrierës futbollistike.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika