IKSHPK: Ajri në Prishtinë i ndotur, të reduktohen lëvizjet

IKSHPK-ja ka kërkuar nga të moshuarit e shtatzënat reduktime të lëvizjes, pasi ajri është shumë i ndotur

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka dalë me një njoftim për ajrin në kryeqytet.

IKSHPK-ja ka kërkuar nga të moshuarit e shtatzënat reduktime të lëvizjes, pasi ajri është shumë i ndotur.

“Ajri jo i shëndoshë sonte në Prishtinë. Të reduktohen daljet në qytet dhe në vendet me ajër të ndotur, sidomos në mëngjes dhe mbrëmje, e sidomos personat që kanë sëmundje kronike të sistemit kardiovaskular dhe respirator, fëmijët dhe shtatzënat”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

May be an image of text that says '+ IQAir i Pristina Pristina Kosovo 177 US AQI Unhealthy 3° 3.7 km/h 87%'

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika