IKSHPK: Uji i pijshëm ende me turbullira dhe baktere koliforne

IKSHPK-ja ka thënë se ende vazhdojnë  monitorimin e ujit për pije dhe përcjelljen e situatës epidemiologjike në zonat e vërshuar nga reshjet e atmosferike

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës(IKSHPK), ka lëshuar një komunikatë për media në të cilën ka thënë se situata me ujë të pijshëm në zonat vërshuar ende nuk i përmbushë kushtet të klasifikohet si ujë i pijshëm.

IPSHK-ja ka njoftuar se edhe gjatë të martës së 22 nëntorit  ka mbledhur mostrat e ujit të pijshëm, në zonat që janë goditur nga shirat dhe përmbytjet, por sipas tyre në to  ende ka vlerë të shtuar të turbullirës dhe nuk i plotëson kushtet për përdorimi.

“Impiantet e trajtimit të ujit punojnë me kapacitet të redukuar ose janë jashtë funksionit dhe për pasojë shumë zona mbeten pa furnizim 24 orë”, thuhet në Komunikatën e IPSHK-së në Facebook.

“Në mostrat e analizuara nga të njëjtat sisteme, nga analizat laboratorike fiziko-kimike rezulton vlerë e ngritur e turbullirës që i kalon vlerat standarde të lejuara. Parametra të tjerë fiziko-kimikë rezultojnë në lëkundje në varësi të vlerave të turbullirës”, kanë shtuar ata .

“Nga mostrat laboratorike mikrobiologjike të përpunuara deri më tani, disa nga ato rezultojnë me baktere koliforme dhe si të tilla nuk janë brenda standardeve të parapara”.

IKSHPK-ja së bashku me  Qendrat e Ujit kanë thënë se ende vazhdojnë  monitorimin e ujit për pije dhe përcjelljen e situatës epidemiologjike në zonat e vërshuar nga reshjet e atmosferike.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika