Imazhe të fuqishme nga mjedisi, tregues të sfidave dhe shpresës

Edicioni i tretë i konkursit shpreson të japë një mesazh ruajtjeje dhe të tregojë rëndësinë e ruajtjes së natyrës

Një dhelpër arktike e rrëmbyer nga era, një murmuritje zogjsh përballë një stuhie dëbore në Himalaje dhe një burrë dhe një djalë në një dhomë të përmbytur të jetesës janë ndër imazhet e njohura në Çmimin e Fotografisë Mjedisore të Fondacionit “Princ Albert II të Monakos’, të këtij viti.

Çmimi, në edicionin e tij të tretë, shpreson të japë një mesazh ruajtjeje dhe të tregojë rëndësinë e ruajtjes së natyrës.

“Fotografia është një mjet i fuqishëm për t’i dhënë zë jetës së egër dhe biodiversitetit të kërcënuar,” tha presidenti i juries, Sergio Pitamitz në një deklaratë për shtyp, transmeton CNN.

Juria, e përbërë nga shtatë fotografë profesionistë, zgjodhi fotot fituese për secilën kategori nga një total prej 10,000 imazhesh, të paraqitura nga 2,300 fotografë nga e gjithë bota.

Çmimi i madh shkoi për një imazh të një elefanti të dëshpëruar që përpiqet të mbrohet pasi u godit nga një tren mallrash në Parkun Kombëtar Lopé në Gabon, në bregun perëndimor të Afrikës Qendrore.

Ijet e kafshës u thyen pa u riparuar dhe pasi ajo ngordhi, drejtori i parkut e shpërndau mishin mes komunitetit lokal.

Fotografia shërben si një kujtesë tragjike e pasojave të konfliktit njeri-kafshë, i cili po rritet për shkak të humbjes së habitatit nga aktivitetet njerëzore, si bujqësia dhe zhvillimi. Fotografi, Jasper Doest nga Holanda beson se imazhi “ka fuqinë të frymëzojë ndryshimin”.

Pitamitz vuri në dukje se ky elefant i vetëm “përfaqëson të gjithë specien e tij në kontrollin e një të ardhmeje të pasigurt”.

Imazhet e tjera tregojnë elementet pozitive të marrëdhënies së njerëzve me natyrën.

Në kategorinë “Krijuesit e ndryshimit: Arsyet për shpresë”, një imazh tregon elefantët duke u ngritur me një vinç në një kamion dhe duke u transportuar nga Parku Kombëtar Liwonde në Parkun Kombëtar Kasungu, në Malavi, Afrika juglindore.

Një tjetër tregon një skenë të rreme të gjuetisë së rinocerontit në Akademinë e Mjekësisë Ligjore të Kafshëve të Egra në Afrikën e Jugut, pasi rojet po mësohen të mbledhin prova jetike mjekoligjore të nevojshme për të dënuar gjuetarët pa lejë në gjykatë.

Imazhet fituese tani po ekspozohen në Monako në Promenade du Lavotto, përpara se të bëjnë turne ndërkombëtar. Më poshtë mund të shihni të tjerat fotografi.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika