Imazhi i Marilyn Monroe në historinë e artit

Që nga fillimi i njerëzimit, pak vepra arti janë ngjitur me të vërtetë në nivelin e kryeveprës, një imazh i paprekshëm që kapërcen kohën dhe vendin, një ikonë vizuale që duket më e madhe se artisti dhe momenti i krijimit të tij

Marilyn Monroe

Nëpërmjet Andy Warhol, Marilyn është edhe mishërimi i ëndrrës amerikane dhe një imazh i njohur botërisht i djegur në ndërgjegjen kolektive – Mona Lisa moderne.

Në qendër të panteonit të ikonave të POP-it të artistes, “Shot Sage Blue Marilyn” përjetëson Monroe-n si mishërimin e personazhit të famshëm, duke çimentuar imazhin e saj në kanunin historik të artit.

“Doris dhe Tomas, ata kishin një marrëdhënie shumë të thellë. Mbaj mend që shkova disa herë me artistin tek puna e tij, dhe mbaj mend që ai nuk fliste kurrë, por qendronte i koncentruar ne punen e tij. Thomas ishte admiruesi më i madh i Andy-t Warhol ai e admironte si qenie njerëzore si artist, dhe gjithmonë thoshte se secila veper Andy Warhol do të mbetet i rëndësishëm brez pas brezi, dhe sot e shohim Marilyn që është vërtetë një pikturë e mrekullueshme”, ka thënë Georg Frei.

Marilyn Monroe

Ndërsa stutje ai shtoi se paratë e fituara me anë të shitjes së këtyre veprave, do të shkojnë në bamirësi.

“Ai perdori një teknikë shumë të veçantë. Këtë e vërejmë në secilën vepër të tij, por patjetër që Marilyn është ajo që na mbetët në mendje. Të gjitha këto vepra tash janë në ankand, dhe të gjitha paratë që do ti fitojnë në shitjen e tyre, do të shkojnë në bamirësi. Kjo për arsye se Doris donte të kishte një spital, i cili do të kujdeset për femijët e varfër.”

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika