Inflacioni i Japonisë rritet në nivelin më të lartë gjatë 40 viteve të fundit

Inflacioni i Japonisë është rritur në nivelin e tij më të lartë në 40 vitet e fundit çoi në rritje çmimet e mallrave tashmë në mbarë botën

Inflacioni bazë i konsumatorit, i cili përjashton çmimet e ushqimeve të freskëta, u rrit me 3.6 për qind në tetor krahasuar me një vit më parë, treguan të premten të dhënat e qeverisë, e që është ritmi më i shpejtë i rritjes që nga viti 1982.

Çmimet e konsumit, duke përjashtuar ushqimet e freskëta, u rritën me 3.6% në tetor krahasuar me një vit më parë, tha të premten ministria e punëve të brendshme.

Leximi tejkaloi një parashikim prej 3.5% nga analistët dhe shënon rritjen më të shpejtë të çmimeve që nga viti 1982. Inflacioni bazë tani ka tejkaluar objektivin e çmimit prej 2% të Bankës së Japonisë për shtatë muaj rresht, me rënien e jenit që përforcon prirjen.

Pas publikimit, Guvernatori Haruhiko Kuroda përsëriti pikëpamjen e tij se normat e interesit ultra të ulëta të bankës qendrore mbeten të përshtatshme, megjithëse ai pranoi se fitimet e fundit ishin të rëndësishme dhe inflacioni mund të përshpejtohej më tej.

Ndërsa ekonomistët pajtohen kryesisht me BOJ se inflacioni do të ftohet në Japoni vitin e ardhshëm, pjesërisht si rezultat i subvencioneve të qeverisë, disa analistë shohin se banka qendrore nënvlerëson fuqinë themelore të çmimeve.

“Po bëhet më e vështirë për BOJ të vazhdojë të thotë se inflacioni aktual i shtytjes së kostos është i përkohshëm,” tha Mari Iwashita, kryeekonomiste e tregut në Daiwa Securities Co. “Nëse jenit mbetet i dobët, më shumë kompani do të përpiqen të kalojnë kostot tek konsumatorët.”

Ndërsa e ulët krahasuar me normat e inflacionit të parë në ekonomi si Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, rritja e çmimeve tejkalon objektivin e inflacionit të Bankës së Japonisë dhe pason dekada të stagnimit në ekonominë e tretë më të madhe në botë.

Banka e Japonisë ka sfiduar prirjen globale të rritjes së normave të interesit, me Guvernatorin Haruhiko Kuroda që përsëriti këtë javë nevojën për të ruajtur stimulin për të mbështetur rimëkëmbjen ekonomike të vendit nga pandemia COVID-19. Kuroda ka argumentuar se inflacioni mbi objektivin është i përkohshëm dhe kryesisht rezultat i çmimeve globale të mallrave.


Të dhënat ekonomike të publikuara në fillim të kësaj jave treguan se ekonomia e Japonisë u tkurr papritur me 0.3 për qind në tremujorin e tretë pas tre tremujorësh radhazi rritjeje, pasi që konsumi privat ra.

Kryeministri japonez Fumio Kishida muajin e kaluar zbuloi një paketë stimuluese prej 260 miliardë dollarësh që synon të mbështesë ekonominë, duke përfshirë masat për të ndihmuar familjet të menaxhojnë kostot në rritje të energjisë.

Ndërsa politika e lirshme e bankës qendrore ka ndihmuar në rritjen e fitimeve të firmave japoneze jashtë shtetit duke ulur vlerën e jenit, ajo ka kontribuar në rritjen e kostove të mallrave të importuara.

Monedha japoneze ra në nivelin më të ulët 32-vjeçar në tetor, duke arritur në 151 jen për dollarin amerikan, megjithëse që atëherë ishte rikuperuar në rreth 140 jen që nga e premtja.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika