Inflacioni në Gjermani arrin shifrën rekorde 10%, qeveria planifikon të ndajë rreth 200 miliardë euro

Inflacioni në Gjermani e ka arritur shifrën 10%, si reagim ndaj tij qeveria gjermane ka planifikuar të ndajë rreth 200 miliardë euro

I shtyrë nga çmimet e larta të energjisë dhe ushqimeve, inflacioni në Gjermani u rrit në 10% në muajin shtator. Shifra ishte 7.9% në gusht. Inflacioni po nxitej nga rritja e çmimeve të energjisë, të cilat janë rritur që nga pushtimi rus i Ukrainës.

Sipas zyrës federale të statistikave, Destatis, çmimet e energjisë ishin 43,9% më të larta në shtator 2022 të këtij viti sesa në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, raporton DW.

Destatis tha se ndalja e subvencionit për karburantin dhe bileta e transportit publik prej 9 € “me sa duket kishte një ndikim në normën e inflacionit në shtator”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi të enjten planet për një “paketë lehtësimi energjie” me vlerë 150-200 miliardë euro (145-194 miliardë dollarë).

“Qeveria gjermane do të bëjë gjithçka që çmimet të bien”, tha Scholz në një konferencë për shtyp.

Gjermania pritet të hyjë në recesion

Sipas parashikimeve të grupeve të ekspertëve, kriza në tregjet e gazit, rritja e çmimeve të energjisë dhe një rënie masive e fuqisë blerëse do ta shtynin ekonominë gjermane në recesion.

Kostoja e lartë e energjisë ishte faktori kryesor “që e çoi Gjermaninë drejt recesionit”, tha Torsten Schmidt, kreu i kërkimit ekonomik në ‘think tank’ RWI.

Schmidt tha në një konferencë për media se ekonomia më e madhe e Evropës do të tkurret gjatë gjysmës së dytë të 2022. Rimëkëmbja jo e plotë nga pandemia globale ishte ndër faktorët që kontribuuan në të ardhmen ekonomike të Gjermanisë.

Inflacioni parashikohet të jetë mesatarisht 8.8% në vitin e ardhshëm

Instituti ifo i Mynihut tha në një deklaratë më herët të enjten se inflacioni ka të ngjarë të jetë mesatarisht 8.8% në vitin e ardhshëm. Inflacioni pritet të ulet në vitin 2024 – “të jetë vetëm pak mbi normën e synuar të BQE-së prej 2%”.

PBB-ja gjermane pritet gjithashtu të tkurret me 0.4% në 2023, nga vlerësimi i prillit për rritje prej 3.1%, përpara se të kthehet në një gjendje rritjeje në 2024.

Parashikimet erdhën të enjten si pjesë e të ashtuquajturit Parashikimi i Përbashkët Ekonomik, i cili përgatitet dy herë në vit nga Instituti ifo në Mynih, Instituti Kiel për Ekonominë Botërore, Instituti Halle për Kërkime Ekonomike (IWH) dhe RWI – Instituti për Kërkime Ekonomike Leibniz.

Ekonomia globale në gjendje të rëndë

Gjermania nuk është e vetme në sfidat ekonomike me të cilat po përballet. Sipas deklaratës së përbashkët, ekonomia globale është në rënie, me luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe sanksionet pasuese perëndimore kundër Moskës duke nxitur nivelin e inflacionit për mallrat e energjisë.

Nivelet e larta të inflacionit kanë shtyrë Rezervën Federale të SHBA-së, së bashku me shumë banka të tjera qendrore, të shtrëngojnë politikën monetare. Raporti i përbashkët vuri në dukje gjithashtu strategjinë zero të Kinës për COVID-19, e cila ndalon aktivitetin ekonomik gjatë periudhave të bllokimit, dhe një krizë të fryrë të pasurive të paluajtshme që kanë ndikime në ekonomi.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika