Inflacioni në Japoni shkon në nivelin më të lartë të 41 viteve të fundit

Norma e inflacionit në Japoni ka shënuar nivelin më të lartë që nga viti 1981

Ilustrim, huazuar nga BBC

Norma e inflacionit në Japoni është rritur në një nivel të ri 41-vjeçar pasi bizneset kalojnë kosto më të larta te klientët e tyre.

Çmimet bazë të konsumit për muajin e kaluar u rritën me 4% nga një vit më parë, dyfishi i nivelit të synuar të Bankës së Japonisë (BOJ).

Ajo ushtron presion të mëtejshëm mbi bankën qendrore për të vendosur normat e saj të interesit për të ndihmuar në lehtësimin e rritjes së kostos së jetesës.

Këtë javë BOJ befasoi investitorët duke njoftuar se do t’i mbante normat afër zeros, pavarësisht kostos në rritje të çdo gjëje, nga ushqimi te karburanti.

“Çmimet e prodhimit janë rritur me një ritëm shumë më të shpejtë se çmimet e konsumit për disa kohë, por tani kompanitë po ia kalojnë këto kosto konsumatorëve”, ka thënë për BBC, Damian Thong, i cili drejton kërkimin e kapitalit në Japoni në Macquarie Group.

“Ne besojmë se BOJ do t’i japë fund politikës së saj të normës negative të interesit”, ka shtuar ai.

Çmimet e prodhimit janë një masë e inflacionit në nivel të shitjes me shumicë, ndërsa çmimet e konsumit pasqyrojnë se sa janë paguar nga familjet për mallra dhe shërbime.

Të dhënat zyrtare të publikuara të premten treguan se inflacioni ishte në nivelin më të lartë që nga viti 1981, muaji i nëntë me radhë që ka qenë mbi objektivin prej 2% të bankës qendrore.

Edhe pas rritjes së çmimeve, Japonia ka ende një nga normat më të ulëta të inflacionit në botë.

Si rezultat, ekonomia e tretë më e madhe në botë ka kundërshtuar trendin e shumë vendeve të tjera që kanë rritur ndjeshëm normat e interesit gjatë vitit të kaluar.

Ndërkaq, shifrat e fundit zyrtare treguan se inflacioni në SHBA ishte 6.5% në dhjetor, ndërsa në eurozonë ishte 9.2% dhe në MB 10.5%.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika