Investimi në panele diellore, 70 për qind mbulim i shpenzimeve nga ana Qeverisë së Shqipërisë

Qeveria e Shqipërisë ka hapur thirrje për subjektet tregtare dhe familjet të cilat investojnë në panele diellore, shpenzimet e investimit do të mbulohen deri në 70 për qind, sipas kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama

 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se është hapur thirrja për grante për panele diellore nga qeveria e shtetit shqiptar. Për qytetarët që bëjnë investime në panele diellore, shpenzimet e tyre sipas të parit të qeverisë do të financohen 70 për qind.

Rama ka thënë se kjo formë u kursen 20 për qind të faturave mujore të energjisë elektrike.

“Çelet thirrja e parë për programin e ri të qeverisë për subvencionim me 70% të financimit, për çdo familje që do të aplikojë për panele diellore për ngrohjen e ujit. Kështu kursehen 20% nga fatura juaj mujore e energjisë. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, përmes AEE do të menaxhojë këtë proces”, ka thënë Rama në Facebook.

“Në kuadër të situatës së vështirë energjetike me të cilën po përballet vendi dhe Evropa, dhe në përputhje me Strategjinë Kombëtarë të Energjisë dhe Planin Kombëtar për Energjinë dhe Klimën, janë parashikuar skema nxitëse për reduktimin e konsumit të energjisë elektrike për abonentët familjarë”, thuhet në njoftimin e tyre.

Sipas qeverisë, kjo thirrje është bërë me qëllim të reduktimit të konsumit të energjisë elektrike, përmirësimit të furnizimit me ujë të ngrohtë sanitar dhe reduktimit të emetimeve të CO2.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika