Ipeshkvi Dodë Gjergji: Bajram e Pashkë i festojmë bashkë

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka organizuar pritje me rastin e Fitër Bajramit.

I pari që e vizitoi BIK-un në emër të Kishës Katolike ishte ipeshkvi Dodë Gjergji, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit.

“Është ditë feste ku ne sipas Fishtes, Bajram e Pashkë i festojmë bashkë, sepse jemi të gjithë vëllezër dhe vazhdojmë të lutemi për njëri-tjetrin, duke iu uruar gjithë popullit tonë, njerëzve që festojnë begati, paqe, rehati, mirëkuptim, pajtim, falje dhe gëzim për secilin”, ka thënë Gjergji.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika