IPhone 14 së shpejti me opsione të reja në përdorimin e tij

Apple do të prezantojë modelet më të reja të telefonit të mençur iPhone 14 , iPhone 14 Pro dhe Pro Max më 13 shtator, tashmë ka filluar të spekulohet se çfarë përmbajtje do të kenë opsionet e reja.

IPhone 14 sjell risi në teknologji

Sipas mediave të huaja, furnizuesi koreano-jugor LG Innotek do të instalojë kamerën e re selfie në iPhone 14 dhe iPhone 14 Pro të ardhshëm, sipas një raporti të së hënës nga “ET-News”.

Apple thuhet se ka zgjedhur një furnizues të ri për kamerën e saj të përparme për ta bërë atë “të nivelit më të lartë”.

Veç kësaj, kamera e përparme do të vijë gjithashtu me një funksion të fokusimit automatik. Sipas një raporti nga “Mark Gurman i Bloomberg”, Apple mund të prezantojë ekrane gjithmonë ndezur për iPhone 14 Pro dhe Pro Max në 2022.

IPhone 14 Pro dhe Pro Max me Ekran Always-on

Kompania mund ta aktivizojë funksionin së bashku me iOS 16, duke lejuar ekranet e iPhone të shfaqin një sasi të kufizuar informacioni edhe kur janë të kyçur. Gourmet thotë se versioni i iPhone do të funksionojë gjithmonë në mënyrë të ngjashme me Apple Watch 5 dhe më vonë – iPhone 14 Pro dhe Pro Max do ta zvogëlojnë shkallën e rifreskimit të ekranit gjatë aktivizimit të funksionit, duke e reduktuar kështu konsumin e baterisë.

Gourmet pret që iOS 16 të vijë me funksionalitetin e lartpërmendur, si dhe sfondet e ekranit me ‘veçori të ngjashme me “Widget”. Ekrani Always-on nuk është veçoria e vetme ekskluzive e iPhone 14 Pro dhe Pro Max, thuhet se kompania A16 (çip i ri dhe më i shpejtë) do të shitet vetëm në të dy pajisjet.

Më shumë informacion mbi softuerin do të jetë i disponueshëm në konferencën e ardhshme të WWDC që do të mbahet më 6 qershor. Ashtu si vitin e kaluar, Gourmet shpreson që Apple të shtojë veçori të përmirësuara të multitasking në iPad, duke përfshirë aftësinë e supozuar për ta ndryshuar lirisht madhësinë e dritareve.

Gjithashtu, iPhone 14 pritet të lansohet në vjeshtë, dhe thuhet se “do të heqë qafe” iPhone Mini, duke  lënë një iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Max dhe iPhone 14 Pro Max.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Nuredin Lushtakut dhe të tjerëve u caktohet masa e paraburgimit...

Ish-nënkryetarit të komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtakut, dhe të pandehurve të tjerë, u është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh. Avokati i Nuredin Lushtakut,...

Të fundit nga rubrika