Irani arreston një futbollist pasi e kritikoi qeverinë

Photo by Michael Gruber/Getty Images

Mediat e lidhura me shtetin në Iran po raportojnë se Voria Ghafouri, një ish-anëtar i ekipit kombëtar të futbollit të vendit, është arrestuar për kritika ndaj qeverisë.

Agjencitë gjysmëzyrtare të lajmeve Fars dhe Tasnim raportuan të enjten se ai u arrestua për fyerje të ekipit kombëtar të futbollit, i cili aktualisht po luan në Kupën e Botës, dhe kritikoi qeverinë.

Ghafouri, i cili nuk u zgjodh për të shkuar në Kupën e Botës, ka qenë një kritik i hapur i autoriteteve dhe politikave iraniane gjatë gjithë karrierës së tij.

Irani është tronditur nga protestat antiqeveritare për më shumë se dy muaj, sfida më e madhe për teokracinë e tij islamike në më shumë se një dekadë.

Analizat

Brazili përballet me Zvicrën pa Neymarin

Brazili, i mbështetur nga një fitore 2-0 kundër Serbisë në ndeshjen e tyre hapëse, do të kërkojë të rezervojë vendin e tij në 16-shen...

Musiala tregon sërish potencialin e tij teksa impresionon ndaj Spanjës

I mahnitshëm dhe i pashoq, adoleshenti gjerman, Jamal Musiala, tani ka etiketën si "Lionel Messi i ardhshëm". 19-vjeçari luajti një rol kyç në shtyrjen e...

Të gjitha gabimet e Meksikës në ndeshjen kundër Argjentinës

Që në momentin e parë që tifozët e Meksikës panë ndeshjen startuese të Gerardo Martinos kundër Argjentinës, shumica u habitën nga vendimi i tij...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika