Irani e vulos fitoren kundër Uellsit me dy gola në minutat shtesë

Përfaqësuesja e Iranit ka shënuar fitoren e parë në Botërorin “Katari 2022”. Në minutat e fundi të kohës shtesë ka shënuar Kombëtarja e Iranit.

Golin e parë e ka shënuar Roozbeh Cheshmi, ndërsa golin e dytë, Ramin Rezaeian.

Tashmë Irani kryeson kundër Uellsit, në ndeshjen e dytë të Grupit B me rezultat 2:0.

Po ashtu, Irani ka vulosur të tri pikët dhe është kthyer menjëherë në kërkim për t’u kualifikuar nga Grupi B.

Irani ka qenë skuadra më e mirë në pjesën e dytë dhe ata më në fund gjetën një moment për të goditur rrjetën uellsiane.

Kjo fitore u bë historike pasi nuk kishte ndodhur më parë që në një finale dramatike 10 minutash, Irani të mposht një komb evropian në një Kupë Bote.

Goli i Roozbeh Cheshmit në minutën e 97-të u bë goli që u shënua më së voni në histori të Kupës së Botës.

Roozbeh Cheshmit gjatë shënimit të golit kundër Uellsit

Ndërsa, shpresat e Uellsit për kualifikim në fazën eliminatore varen vetëm nga ndeshja me Anglinë.

Në pjesën e dytë iranianët patën më shumë mundësi për të goditur rrjetën e Uellsit, por rezultati mbeti i njëjtë deri në minutat shtesë.

Irani në minutën e 58-të kishte goditur dy herë shtyllën dhe më pas disi edhe portierin. Pastaj sulmuesi iranian Kieffer Moore kishte vetëm një shans për të shënuar me një goditje me kokë.

Mesfushori uellsian, Aaron Ramsey, në minutën e 45-të pati një shans shumë të mirë për të fituar golin e parë por, nuk arriti të shënoj.

Sulmuesi iranian, Ali Gholizadeh, kishte arritur të shënoj golin e parë, por, gola u kontrollua nga vari dhe doli të jetë pozicion jashtë loje.

Në orën 14:00 pritet të ndeshen Katari me Senegalin në kuadër të grupit A. Të dyja ekipet i kanë nga zero pikë dhe radhiten në fundin e grupit.

Analizat

Ramos duke zëvendësuar Ronaldon “bëri diferencën për Portugalinë”

Ishte një arritje që i bëri ata të përpiqeshin për librat e rekordeve. Njeriu i parë që shënoi një hat-trick në fillimin e tij...

Trajneri i Portugalisë thotë se roli i Ronaldos ‘do të...

Roli i sulmuesit portugez, Cristiano Ronaldo, për pjesën e mbetur të Kupës së Botës është diçka që duhet të "përcaktohet", kshtu është shprehur trajneri...

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika