Irani ekzekuton një kampion të karatesë dhe një trajner vullnetar të fëmijëve

Irani të shtunën vari dy të rinj, njëri kampion i karatesë dhe tjetri trajner vullnetar për fëmijë. Kjo e çon në katër numrin total të personave që dihet se janë ekzekutuar në lidhje me protestat që kanë përfshirë vendin që nga shtatori

(Në të majtë) Muhammed Mehdi Karamit dhe Seyed Mohammad Hosseini (Në të djathtë)
(Në të majtë) Muhammed Mehdi Karamit dhe Seyed Mohammad Hosseini (Në të djathtë)

Mohammad Mehdi Karami dhe Seyed Mohammad Hosseini u varën mëngjesin e së shtunës, raportoi Fars News, e lidhur me shtetin. Dyshja, të cilët dyshohet se morën pjesë në protestat kundër regjimit vitin e kaluar, u dënuan për vrasjen e Seyed Ruhollah Ajamian, një anëtar i forcës paraushtarake të vendit, në Karaj më 3 nëntor, sipas agjencisë së lajmeve gjyqësore të Iranit, Mizan.

Mohammad Hossein Aghasi, një avokat që mbron Karamin, postoi të shtunën në Twitter, duke thënë se Karamit nuk i ishin dhënë të drejtat përfundimtare për të folur me familjen e tij përpara ekzekutimit. Avokati shtoi se Karami kishte filluar një grevë urie me ushqime të thata të mërkurën si një formë proteste kundër zyrtarëve që nuk e lejuan Aghasin ta përfaqësonte atë.

Rreth 41 protestues të tjerë janë dënuar me vdekje në muajt e fundit, sipas deklaratave të zyrtarëve iranianë dhe mediave iraniane të shqyrtuara nga CNN dhe 1500Tasvir, por numri mund të jetë shumë më i lartë.

Karami, 21 vjeç, ishte një kampion iraniano-kurd i karatesë, i cili kishte një tatuazh të unazave olimpike në pjesën e brendshme të krahut të tij. Kushëriri i tij i tha CNN se Karami ishte një djalë i guximshëm dhe inteligjent dhe u fut në karate në moshën 11-vjeçare. Ai vazhdoi t’i bashkohej ekipit kombëtar të të rinjve iranianë dhe më vonë fitoi në kampionatet kombëtare.

“Djali im është ndër kampionët e karatesë të Iranit dhe ka disa tituj kombëtarë dhe ishte anëtari i katërt i renditur në ekipin kombëtar të Iranit … Ju lutem të hiqni urdhrin e ekzekutimit”, kishte shkruar babai i tij.

Karami u dënua më 5 dhjetor, më pak se një javë pasi filloi gjyqi i tij në Teheran për vrasjen e dyshuar të paraushtarakut. Amnesty e përshkroi gjyqin si “nuk kishte ngjashmëri me një proces gjyqësor kuptimplotë”.

Seyed Mohammad Hosseini

Familja e tij pretendon se ai u torturua në burg, transmeton CNN.

Amnesty International publikoi një citim të babait të Karamit që thoshte “Unë shkoj në gjykatë dhe burg çdo mëngjes dhe pastaj eci pa qëllim në rrugë. Sot në mëngjes shkova në burg, por ndihmësprokurori i vendosur në burg nuk ishte aty. Ata më thanë se duhet të ndaloj së shkuari atje nëse çështja ime lidhet me protestat. Ata nuk u japin asnjë përgjigje”.

Seyyed Mohammad Hosseini, 20 vjeç, u kujtua për vullnetarizmin me fëmijët nga një parlamentar gjerman që mbrojti çështjen e tij.

“Historia e Seyed Mohammad Hosseini është kaq e trishtueshme. Ai humbi të dy prindërit. Ai vizitonte varret e tyre çdo të enjte. Ai stërvit fëmijët falas”, shkroi Ye-One Rhie në Twitter.

Hosseini u arrestua gjatë rrugës për te varret e prindërve të tij, sipas Ye-One Rhie.

Sipas Amnesty, Hosseini u dënua në të njëjtën seancë si Karami dhe dy burra të tjerë që u dënuan gjithashtu me vdekje, Hamid Ghare-Hasalou dhe Hossein Mohammadi.

Muhammed Mehdi Karamit

 

 

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika