Iseni: Mickovski s’e ka problem BDI-në por rolin e shqiptarëve në Qeverinë e ardhshme

Analisti politik Xhenur Iseni, ka thënë se VMRO-ja nuk e ka problem BDI-në por shqiptarët dhe rolin e tyre në qeverinë e ardhshme

Analisti politik Xhenur Iseni

Analisti politik Xhenur Iseni, ka thënë se VMRO-ja nuk e ka problem BDI-në por shqiptarët dhe rolin e tyre në qeverinë e ardhshme

Analisti politik Xhenur Iseni, ka thënë se Kryetari i VMRO-së, Hristijan Mickovski, nuk e ka problem Ali Ahmetin dhe BDI-në, por rolin e shqiptarëve në Qeverinë e ardhshme.

Ai në “Debat Plus”, tha se rritja e retorikës nacionaliste ka qenë e pranishme edhe në të kaluarën.

“Për Mickovsit nuk është problem BDI por roli i shqiptarëve në qeverinë e ardhshme se sa fuqi politike do kenë. Kemi qenë dëshmitarë i kësja retorike në të kaluarën, konkretisht mes VMRO-së dhe BDI-së. Kjo rritje e retorikës nacionaliste, e Mickovsit vjen si pasojë e mungesës së qëndrimeve të tij për çështjet kyqe të shtetit, mundohet ta rrisë dozën e nacionalizmit, sidomos kur është e rrezikuar nga lëvizja Znam e Dimitrijevskit”, tha ai.

Mickovski sipas tij po flirton me partitë tjera maqedonase kundër shqiptarëve. Iseni theksoi se “makineria propaganduese e VMRO-së dhe BDI-së janë më të sofistikuarat në Ballkan”.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika