Ish-ambasadori i SHBA-së: Dick Marty s’duhet të jetojë në masa sigurie 24/7

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, pas kërcënimeve me vdekje që ka marrë ish-senatori zviceran, Dick Marty, ka thënë se ai nuk duhet të jetojë në masa sigurie në vendin e tij.

Me anë të një postimi në Twitter, Delawie konsideron se Ballkani Perëndimor nuk ka nevojë për probleme shtesë.

“Dick Marty është një nëpunës publik me karrierë. Ai nuk duhet të jetojë me siguri 24/7 në Zvicër, në vendin e tij. Ballkani nuk ka nevojë për ndonjë telash shtesë si ky komplot i supozuar i vrasjes”, ka shkruar ai.

Ndryshe, Dick Marty, për Radiotelevizionin e Zvicrës, ka deklaruar se kishte pranuar një telefonatë nga e cila ishte informuar për kërcënim me vdekje.

“Më 18 dhjetor, 2020, kam pranuar një telefonatë nga policia që më informonin se isha kërcënuar me vdekje dhe më vendosën menjëherë në mbrojtje të lartë të policisë”, kishte thënë Marty.

Ndonëse Marty është njeriu që akuzoi udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, se kishin bërë trafikim me organe njerëzish, ai u kërcënua me vrasje dhe kuptoi që një shtet po përgatiste vrasjen e tij.

Por, nuk ishte Kosova, liderët e të cilës i akuzoi. Ishte Serbia.

Sipas tij, serbët deshën ta vrasin dhe t’ua linin fajin shqiptarëve të Kosovës.

“E habitshme që nuk erdhi nga ata që unë akuzova, por erdhi nga kundërshtarët e tyre”, kishte thënë Marty.

Dick Marty

Në dhjetor të vitit 2020, Marty ishte vendosur nën mbrojtje shumë të lartë policore.

Pasi këtij të fundit, iu rrezikohej jeta nga elemente radikale të shërbimeve të intelegjencës serbe. Megjithatë, Zvicra nuk ka ndërmarrë asnjë veprim.

Ndërkaqë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media ka thënë se janë të gatshëm për bashkëpunim me shtetin zviceran që rasti të zbardhet tërësisht, sepse sipas tij kjo nuk ka të bëjë vetëm me Dick Martyn si individ, por edhe me shtetin e Kosovës.

“Ne përmes ministrisë tonë të brendshme do të bashkëpunojmë me shtetin zviceran për të mësuar më shumë në këtë rast”.

“Jemi të interesuar që kjo të zbardhet deri në fund. Nuk mjafton denoncimi, duhet të sqarohen shkaqet, rrethanat dhe informacioni tjetër se qartazi nuk ka të bëjë vetëm me Dick Martyn por, edhe me shtetin e Kosovës”, ka thënë Kurti.

Ai është shprehur se kjo çështje është tejet serioze dhe se shtetet e QUINT-it duhet ta marrin me seriozitet këtë çështje në Beograd.

Kurti për kërcënimet me jetë ndaj Dick Martyt/ Janë praktika të njohura të shtetit serb

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika