Ish-kryeinspektori i AKI-së: Lajçak ka qenë vazhdimisht në lajthitje nga Beogradi

Ish-kryeinspektori i AKI-së, Burim Ramadani, ka akuzuar emisarin special të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, se ka qenë nën ndikim të vazhdueshëm nga Beogradi dhe se ka dëmtuar përpjekjet për arritjen e rezultateve në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

Burim Ramadani

Ish-kryeinspektori i AKI-së, Burim Ramadani, ka thënë se emisari special i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, ka qenë vazhdimisht në lajthitje nga Beogradi.

Sipas Ramdanit, Lajçaku ka minuar përpjekjet për rezultate në dialog, kështu duke i shërbyer Serbisë.

“Një skandal do ta rrëzojë Lajçakun.Skandali që mund t’i dalë Lajçakut dhe ekipit të tij, do ta largojë atë përfundimisht nga ndërmjetësimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Lajçak ka qenë vazhdimisht në lajthitje nga Beogradi, përmes metodave dhe kapaciteteve që ka në dorë Vulini.Ai ka minuar kështu përpjekjet për rezultate në dialog, duke i shërbyer qëllimit të Serbisë për të mos normalizuar raportet me Kosovën”, ka shkruar Ramadani në Facebook.

E kritika ndaj Lajçakut pak më herë shprehu edhe kryeministri Albin Kurti, i cili ka akuzuar emisarin e BE-së për dialogun se është koordinuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuciq.

Ai tha se të dy kishin për qëllim që marrëveshja bazike në mes të Kosovës dhe Serbisë të mos zbatohej në plotni, por vetëm pjesa për Asociaiconin.

“E kuptova që dokumenti i Serbisë që në titull tregonte shpërfilljen e marrëveshjes bazike, së pari zbatimi i Asociacionit dhe pastaj diskutimi për planin e BE-së, në fakt ishte shndërruar në qëndrim të Lajçakut. Si i tillë, Lajçaku dhe Vuciqi dukej se ishin koordinuar, me një qëllim të vetëm që ta bëjnë të pamundur një skenar, në të cilin marrëveshja zbatohet në plotni dhe t’i japin jetë një skenari alternativ që gjysma e marrëveshjes zbatohet, kurse pjesa tjetër të mos zbatohet”, tha ai.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika