Ish-kryeministri Berlusconi ka mbrojtur luftën ruse në prag të zgjedhjeve në Itali

Slivio Berlucconi ka mbrojtur pushtimin e Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin, sipas tij lideri rus ishte "shtyrë" në këtë konflikt

Vladimir Putin, dhe Silvio Berlusconi, gjatë një vizite gadishullin e aneksuar të Krimesë në 2015

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, ka mbrojtur pushtimin e Ukrainës nga Vladimir Putin, duke thënë se lideri rus ishte “shtyrë” në këtë konflikt.

85-vjeçari tha se trupat ruse duhej të zëvendësonin qeverinë me “njerëz të mirë” dhe më pas të largoheshin.

Ish-tre herë kryeministri italian është një aleat afatgjatë i presidentit rus.

Këtë fundjavë partia e tij pritet të marrë pushtetin si pjesë e një koalicioni të krahut të djathtë në zgjedhjet e përgjithshme në Itali.

“Një narrativë që pretendon se qeveria ukrainase po masakronte rusishtfolësit në lindje të vendit u krijua nga media në Moskë, tha zoti Berlusconi për një televizion italian, shkruan BBC.

Ai tha se raportimi, i shtyrë nga forcat separatiste dhe politikanët nacionalistë në qeverinë ruse, nuk e kishte lënë Putinin pa zgjidhje tjetër veçse të niste një pushtim të kufizuar.

“Putini u shty nga popullsia ruse, nga partia e tij dhe nga ministrat e tij për të shpikur këtë operacion special”, tha ai.

“Trupat duhej të hynin, të arrinin në Kiev brenda një jave, të zëvendësonin qeverinë Zelensky me njerëz të mirë dhe një javë më vonë të ktheheshin”, shtoi Berlusconi.

“Në vend të kësaj, ata gjetën një rezistencë të papritur, e cila më pas u ushqye nga armë të të gjitha llojeve nga Perëndimi.”

Berlusconi ka qenë prej kohësh një admirues i Putinit. Në vitin 2012 i ishte bashkuar kryeministrit të atëhershëm për një udhëtim skijimi në qytetin rus të Soçit.

Por në prill, ai dënoi pushtimin dhe tha se ishte “thellësisht i zhgënjyer dhe i trishtuar” nga sjellja e zotit Putin, duke shtuar se “masakrat e civilëve në Bucha dhe në lokalitete të tjera janë krime të vërteta lufte”.

Udhëheqësi i partisë Forza Italia aktualisht po bën fushatë si pjesë e një koalicioni të krahut të djathtë përpara zgjedhjeve të përgjithshme të së dielës.

Partia e tij e qendrës së djathtë është partneri më i vogël i aleancës, e cila është ankoruar nga Vëllezërit e Italisë së djathtë të Giorgia Melonit dhe partia populiste Lega Nord e Matteo Salvinit. Sondazhet kanë sugjeruar se blloku do të fitojë shumicën.

Pavarësisht miqësisë së mëparshme të Berlusconit me Putinin dhe kritikave të Salvinit ndaj sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë, Meloni, e cila pritet të drejtojë çdo qeveri të mundshme, është zotuar të vazhdojë mbështetjen e Italisë për Ukrainën.

“Lufta në Ukrainë është maja e ajsbergut të një konflikti që synon riformësimin e rendit botëror,” tha ajo në fillim të këtij muaji. “Pra, ne duhet ta luftojmë këtë betejë”, ka thënë ajo.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika