Ish-nxënësi i Rrahman Jasharajt tregon anën e tij si mësimdhënës

Emri më i lakuar në publik padyshim kohëve të fundit është Rrahman Jasharaj. Vite më parë ai ka punuar edhe si mësimdhënës dhe për televizionin ka rrëfyer një nxënës i tij nga vitet e 80-ta.  E ndjekim në vazhdim rrëfimin e tij

Rrahman Jasharaj, kreu i SBAShK

Figurë e diskutueshme në publik dhe mjaft i popullarizuar është jo vetëm këto ditë por edhe vitet e fundit.

Nga disa po përkrahët e nga disa po kritikohet mjaftë ashpër.

Rrahman Jasharaj që udhëheq Sindikatën e Arsimit që nga viti 2014 dikur zyrën nuk e kishte tek kjo sindikatë por përditshmëria e tij ishte kjo shkollë.

Ai në shkollën “8 marsi” në Pejë kishte qenë mësimdhënës i gjuhës shqipe.

E për RTV Dukagjinin ka folur një ish-nxënës i tij, i cili ka treguar anën e Jasharajt si mësimdhënës.

“Që nga viti 1982 kam pas rastin ta kem arsimtar dhe në kohën kur ai ka qenë arsimtar me atë çka mbajë mend ka qenë tepër nxitës për nxënësit po ashtu edhe kritik. Më kujtohen edhe sot spjegimet e tij plotë emocion dhe plotë vullnet për gjuhën shqipe ka qenë edhe shumë inovativ sepse ka organizuar gara e poashtu edhe shfaqje teatrale”, ka thënë Naim Sahiti.

Naim Sahiti, nxënës i Rrahman Jasharajt

Jasharaj gjatë kohës së luftës po ashtu njihet si një nga mësimdhënësit që ka punuar pa pagesë.

Por, ky nuk ishte aktiviteti i tij i vetëm i asaj kohe.

“Ka organizuar shfaqje teatrale në Komunën e Pejës po ashtu më kujtohet që edhe pas luftës ka organizuar edhe një shoqatë, mos gabovsha Tuz, Plavë dhe Guci ku bënte programe të ndryshme për sensibilizimin e çështjes kombëtare, ka shtuar Sahiti.

Ish-nxënësi i Jasharajt po ashtu tregon edhe specialitetin e tij gjatë ligjerimit.

“Spjegimet i ka jep me shumë vullnet, mundem lirisht me përsërit atë që ka ligjëruar Jasharaj që I kishte me shumë emocion, sidomos vjershave I ka jap shumë rendësi”, ka thënë mes të tjerash Sahiti.

Shkolla fillorë “8 marsi” ku ka punuar Jasharaj gjendet në Pejë dhe është një ndër më të mëdhatë në këtë qytet.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika