Ish-zëvendëskryeministrit të Maqedonisë së Veriut i ndalohet hyrja në SHBA

Departamenti i Shtetit i SHBA-së u ka ndaluar hyrjen në territorin amerikan, ish-zëvendëskryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Kocho Angjushev dhe familjes së tij për shkak të korrupsionit

Shtetet e Bashkuara e kanë caktuar Kocho Angjushev, ish-zëvendëskryeministër i Maqedonisë së Veriut, si përgjithësisht të papërshtatshëm për hyrje në ShBA, “për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të madh”.

Siç thuhet në komunikatën Departamentit të Shtetit të SHBA-së, në kohën kur shërbeu si zëvendëskryeministër, Angjushevi abuzoi me pozitën e tij zyrtare për t’i përfituar interesat e biznesit të tij privat, duke cenuar besimin e publikut në institucionet dhe proceset qeveritare të Maqedonisë së Veriut.

“Derisa shërbente si zëvendëskryeministër, Angjushev abuzoi me pozitën e tij zyrtare për të përfituar interesat e tij private të biznesit, duke minuar besimin e publikut të Maqedonisë së Veriut në institucionet e tyre qeveritare dhe proceset publike”, thuhet në komunikatën e DASH-it.

Gjithashtu, DASH-i ka përcaktuar gruan e Angjushevit, Elizabetën dhe fëmijët, Angelin dhe Ognenin, si përgjithmonë të papërshtatshëm për hyrje në Shtetet e Bashkuara.

“Veprimi i sotëm tregon se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me ata në Maqedoninë e Veriut që kërkojnë llogari nga zyrtarët publikë të korruptuar. Ky emërtim ripohon përkushtimin e SHBA-së për të luftuar korrupsionin, i cili dëmton interesin publik, pengon prosperitetin ekonomik të vendeve dhe pakëson aftësinë e qeverive për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive nevojave të njerëzve të tyre”, thuhet tutje nga DASH-i.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika