Ish-zyrtari i FBI-së akuzohet për shkelje të sanksioneve të ShBA-së ndaj Rusisë

Ish-zyrtar i lartë i FBI-së është akuzuar për shkelje të sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë duke marrë pagesa të fshehura nga oligarku rus, Oleg Deripaska

Charles McGonigal

Të hënën e 23 janarit, prokurorët kanë thënë se një ish-zyrtar i lartë i FBI-së është akuzuar për shkelje të sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë duke marrë pagesa të fshehura nga oligarku rus Oleg Deripaska.

Charles McGonigal, i cili drejtoi divizionin e kundërzbulimit të agjencisë në shtetin e Nju Jorkut, është arrestuar më 21 janar me akuzat se kishte rënë dakord të hetonte një oligark rival të Oleg Deripaskas në këmbim të pagesave, pasi ky i fundit u godit me sanksione në vitin 2018, sipas prokurorëve federalë në Manhatan.

McGonigal, është deklaruar deklarua i pafajshëm për katër akuza penale, ku përfshihen shkeljet e sanksioneve dhe pastrim i parave.

“Kjo është padyshim një ditë shqetësuese për zotin McGonigal dhe familjen e tij”, u tha gazetarëve avokati i të pandehurit, Seth DuCharme pas seancës dëgjimore në Manhatan.

Deripaska, themeluesi i kompanisë ruse të aluminit Rusal, ishte në mesin e dhjetëra oligarkëve dhe zyrtarëve qeveritarë rusë të përfshirë në listën e zezë nga Uashingtoni në vitin 2018, si reagim ndaj ndërhyrjes së dyshuar të Rusisë në zgjedhjet e 2016-ës në ShBA. Ai dhe Kremlini kanë mohuar çdo ndërhyrje në zgjedhje.

Në një padi tjetër, të ngritur në Uashington, McGonigal akuzohet se mori 225 mijë dollarë, para në dorë, nga një burrë i Nju Xhersit, që dyshohet që është ish-anëtar i shërbimit të inteligjencës të Shqipërisë, i cili kishte qenë burim në një hetim për lobim të huaj politik, që McGonigal po mbikëqyrte.

McGonigal përballet me nëntë akuza në këtë rast, duke përfshirë dhënien e deklaratave të rreme, për të fshehur nga FBI natyrën e marrëdhënies së tij me personin. REL

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika