Ishujt britanikë që zhduken çdo ditë

Të vendosur midis Britanisë dhe Francës, Minquiers ishuj këta që kanë qenë prej kohësh subjekt i grindjeve të qeverive, të ndara midis normanëve, britanikëve dhe francezëve për më shumë se 1000 vjet.

Ndërtesa më jugore në Ishujt Britanikë nuk është një kështjellë e shkatërruar, e ndërtuar për të zmbrapsur pushtuesit e mundshëm; as nuk është një far i vetmuar, që ndez një fener paralajmërues për detarët që kalojnë. Ai, është një tualet publik.

Tualeti publik në Maîtresse Île të vogël është ndërtesa më jugore në Ishujt Britanikë

“Ky tualet ka dallimin e të qenit ndërtesa më jugore në Ishujt Britanikë”, shkruhet në tabelën e tij të printuar mjeshtërisht.

“Ju lutemi përdorni me kujdes! Alternativa më e afërt është Jersey 11 milje – Chausey 10 milje”, transmeton BBC-ja.

Lokali ndodhet në buzë të një grupi shtëpish prej guri në Maîtresse Île të vogël, i vetmi ishull në arkipelagun e vogël Minquiers që mban ndonjë gjurmë qytetërimi. Ky është kufiri jugor i Ishujve Britanikë: një grup ishujsh dhe shkëmbinj nënujorë 10 milje në jug të Jersey, në mëshirën e një prej vargmaleve më të mëdha të baticës në botë.

Interesante është se në baticë, ishujt kanë një sipërfaqe tokësore rreth 10 milje të gjatë dhe 7 milje të gjerë – më e madhe se vetë Jersey, ose qyteti i Mançesterit. Në baticë, vetëm gjashtë orë më vonë, ato zhduken: vetëm disa shkëmbinj dalin nga uji, duke shtuar deri në rreth 0,004 milje katrore. Kjo u jep Minkies, siç njihen për vendasit, një atmosferë të çuditshme: pjesërisht zinxhir shkëmbor shkretëtirë.Ky është një vend që lundron midis Britanisë dhe Francës, Minquiers kanë qenë prej kohësh subjekt jo vetëm për batica por edhe grindjeve të qeverive, të ndara midis normanëve, britanikëve dhe francezëve për më shumë se 1000 vjet. Vend ky që shtrihet në kufirin mes detit dhe tokës.

Sot, ato janë nën juridiksionin e Jersey, duke u llogaritur si një pjesë vetëqeverisëse e Ishujve Britanikë, por jo pjesë e Mbretërisë së Bashkuar.

“Për këtë është luftuar që nga viti 955 të erës sonë, por ndërtesat kanë qenë këtu që nga vitet 1800”, tha Josh Dearing për BBC.

Dearing i cili funksionon si udhërrëfyes turistik më udhëhoqi nëpër fshatin fantazmë të Maîtresse, ndërtesat e tij prej guri në gjendje të ndryshme të rrënimit dhe prishjes.

“Ato u ndërtuan nga peshkatarë nga porti i La Rocque në Xhersin jugor, si dhe minatorë dhe gurthyes të cilët ishin pas granitit të ishullit,” tha Dearing. Këtu do të zbarkonin edhe foragjerët dhe algat e detit që përdoren si pleh. Në bregun verior të ishullit gjenden rrënojat e një ish-spitali, i përdorur për të trajtuar lëndimet e minatorëve gjatë periudhës së guroreve në shekullin e 19-të.

Ndërtesat qëndrojnë në të vetmen pjesë të ishullit që nuk zhduket me baticat. Për të njëjtën arsye, ky është i vetmi copë toke në Minquiers që mbështet gjelbërimin, në formën e pelargoniumeve aromatike të mbjella nga peshkatarët që përdorën gjethet e tyre të buta si letër higjienike.

Dearing vuri në dukje një mbishkrim të gdhendur mirë në murin e jashtëm të spitalit, që shfaq inicialet “C.BS” mbi me një datë: 1865. Shumica e ndërtesave datojnë nga kjo kohë. Në ditët e sotme, disa nga vilat përdoren ende nga peshkatarët, por shumica janë në pronësi private të një grushti familjesh Jersey, të cilët do të kalojnë një ose dy netë në Maîtresse kur moti të jetë i mirë. Nuk ka banorë të përhershëm, dhe nuk ka hotele apo kudo tjetër  ku turistët të qëndrojnë. Shitjet e vilave janë të rralla, dhe pronarët janë mbrojtës të pronës së tyre.

Çdo ditë, ishujt luhaten midis të qenit të lartë dhe të thatë dhe pothuajse tërësisht të zhytur nga deti

Ashtu siç mund të jenë, sepse pushtuesit nga afër dhe larg i kanë lakmuar prej kohësh Minquiers për rëndësinë e vetë strategjike dhe ekonomike.

“Kushdo që kontrollon Minquiers kontrollon zonat e peshkimit, dhe për 200 vitet e fundit kjo ka nënkuptuar edhe ujërat territoriale. Shkëmbinj nënujorë në det të hapur krijojnë një pengesë masive, duke kanalizuar anijet që afrohen në hapësira lehtësisht të monitoruara.” shpjegoi historiani detar Doug Ford.

Minquiers iu dorëzuan Eduardit III të Anglisë në 1360, kaluan në pronësi të manastireve franceze dhe u kapën përsëri nga Henry V në 1413. Ata u bënë një strehë e preferuar për piratët dhe kontrabandistët që përfituan nga largësia dhe paarritshmëria e ishujve – këto shkëmbinj nënujorë janë të pabesë dhe kanë shkatërruar shumë anije në mbytje.

Ishujt ishin mjedisi i një krize diplomatike në vitin 1929, kur një bankier parizian vendosi të ndërtonte një shtëpi këtu dhe përsëri në vitin 1939, kur artisti dhe jahti francez i njohur si Marin-Marie mbajti një kasolle të parafabrikuar në Maîtresse dhe ngriti flamurin francez mbi ishull.

Kur nazistët pushtues u nxorën nga Jersey më 9 maj 1945 – më afër Mbretërisë së Bashkuar – një grup ushtarësh gjermanë mbetën të bllokuar në Minquiers për disa javë, të pavetëdijshëm se lufta kishte mbaruar.

Maîtresse Île është i vetmi ishull në arkipelag që mban ndonjë gjurmë qytetërimi

Minquiers mbeti burim i mosmarrëveshjeve të gjata midis Anglisë dhe Francës deri në vitin 1953, kur pozicioni i tyre ligjor u zgjidh përfundimisht me Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë që shpalli sovranitetin britanik mbi ishujt. Kjo nuk e ka ndaluar statusin e tyre të diskutueshëm që herë pas here të zbret në farsë. Në katër raste në 40 vitet e fundit, ishujt janë “pushtuar” nga grupe që pretendojnë se përfaqësojnë Mbretërinë e Patagonisë, një shtet i panjohur i shpallur në Kili dhe Argjentinë të shekullit të 19-të nga një avokat i çmendur francez, Orélie-Antoine de Tounens.

Kauza e tij u ringjall një shekull më vonë nga bashkatdhetari i tij Jean Raspail, një autor i krahut të djathtë i famshëm për romanin e tij kontrovers racist Le Camp des Saints, i cili parashikoi se emigracioni masiv do të përshpejtonte rënien e qytetërimit perëndimor.

Raspail ishte i pjesshëm ndaj asaj që ai i quajti “lojëra që nuk janë plotësisht lojëra” marifete të përpunuara publicitare si pushtimi i tij i Minquiers në 1984. I ndjekur nga një grup i atyre që shtypi në atë kohë i referohej si “studentë francezë të hutuar”, Raspail ngriti trengjyrëshin blu, të bardhë dhe jeshile të Patagonisë mbi Maîtresse Île, duke pretenduar hakmarrje për pushtimin e Britanisë në Ishujt Falkland.

Ai u kthye në vitin 1998, duke rilyer kasollen e tualetit të ishullit me ngjyrat Patagoniane dhe e përsëriti këtë sukses në vitin 2019 si reagim ndaj Brexit-it, këtë herë duke zëvendësuar tabelën e derës së tualetit me një që e shpalli atë ndërtesën më veriore në Mbretërinë e Patagonisë. Në këtë mes, në vitin 2012, erdhi një gjest më i butë përpjekja për të ngritur edhe një herë flamurin Patagonian.

Në Maitresse kishtë shumë tabela druri, pulëbardha dhe zogjtë ishin të pranishëm gjithmonë aty, megjithatë vizitorët duhet kujdes që mos të kenë kontakte me kafshët që gjenden aty.

Vizitorët këshillohen të qëndrojnë larg vendeve të folezimit dhe të përmbahen nga ushqimi ose prekja e kafshëve të egra lokale

Këndvështrimin e jap edhe Sam Blampied, një studiues i ekologjisë që thotë:

“Minquiers është një vend me bukuri natyrore të jashtëzakonshme, si sipër dhe nën vijën e baticës.Diapazoni i madh i baticës do të thotë se rrymat janë veçanërisht të forta ndonjëherë, dhe gjithashtu do të thotë se zona ndërbaticore është e madhe. Kjo ka rezultuar në një grup të larmishëm habitatesh”. Ajo përmendi sepjet që ndryshojnë ngjyrën dhe “komunitetet e krimbave të palloit që duken si buqeta me lule në shtratin e detit, një habitat që rrallë është regjistruar diku tjetër”.

Nevoja për të ruajtur ekosistemin e Minquiers është thelbësore për kauzën e projektit Gjeopark të Ishullit Aspiring Jersey, i cili synon të sigurojë statusin e Gjeoparkut të Unesco-s për Jersey dhe zonën përreth.

“Diversiteti i këtij vendi unik i bën Minquiers shumë të veçantë,” tha Millie Butel, e cila është duke udhëhequr projektin, “qoftë kjo gjeografi e pazakontë apo grupi i kafshëve të egra që mund të dallohen – shapkat zhyten me kokë në det për t’u ushqyer ngjalat e rërës dhe peshqit e vegjël, ose një fokë gri e Atlantikut që thyen sipërfaqen për të parë varkat që fluturojnë”.

Ne e përjetuam pikërisht këtë kur varka jonë u nis nga bregu i rërës për udhëtimin e kthimit në Xhersi: koka me shkëlqim dhe e lëmuar e një foke, që na vëzhgonte me kujdesin e sjellshëm të një fqinji që hetonte një shqetësim mbi një gardh kopshti.

“Duket se që nga kohët më të hershme, aktiviteti njerëzor në shkëmb ka qenë i një natyre kalimtare, kalimtare: gjuetarët e fokave të epokës së bronzit, gurëthyes dhe peshkatarë,”  kishte thënë Ford.

Deri më sot, ky është një vend ku njerëzit mund të kalojnë vetëm, i lejuar vetëm si vizitorë në rërën e lëvizshme të bregut të frikshëm jugor të Britanisë.

Të fundit nga rubrika