Ishujt idilik grekë ku mund të fluturoni lehtësisht në këtë verë

Planifikoni një udhëtim të shkurtër në kohë, Greqia është destinacioni më i mirë. Ishujt grek janë alternativa më e mirë për të kaluar fundjavën apo edhe pushimet verore

Greqia
Greqia

Ndërsa hipja në ishull në një traget është një mënyrë e mirë për të parë shumë prej këtyre bizhuterive të vogla, fluturimi është gjithmonë opsioni më i shpejtë. Shfletoni përzgjedhjen e ishujve ku mund të fluturoni lehtësisht këtë verë dhe filloni të bëni paketat për pushimet tuaja në Greqi.

Santorini

Santorini është mjaft i mbushur me njerëz, kështu që ndërroni duke u mbushur në një traget nga Athina për të fluturuar. Ishulli është gjithashtu i lidhur drejtpërdrejt nga ajri me qytetet e mëdha si Londra apo Parisi.

Pasi të jeni këtu, do të kaloni ditët tuaja duke u bërë banja dielli në plazhet me rërë të zezë, duke shëtitur mes shtëpive të bardha dhe kishave me kube blu në fshatin Oia dhe duke u ngjitur në majën e një vullkani aktiv ose duke notuar pranë kraterit të tij në ishullin e Nea Kameni. Për pamje panoramike nga pishina e pafundësisë dhe perendime joreale në kalderë, rezervoni qëndrimin tuaj në Apanemo.

1.Santorini
Santorini

Korfuzi

Nëse po udhëtoni në Greqi në kërkim të ujërave të pastër dhe pyjeve të dendura me pisha, zgjidhni Korfuzin. Ju mund të fluturoni këtu nga pothuajse kudo, duke përfshirë Vjenën ose Berlinin.

Përveç natyrës gjithëpërfshirëse dhe ushqimit të mrekullueshëm, prisni të gjeni fortesa madhështore veneciane, pallate madhështore dhe kisha bizantine si kapela e lezetshme në Ponti-konisi.

2.Korfuzi
Korfuzi

Kefalonia

Një tjetër zgjedhje e shkëlqyer për plazhe hyjnore dhe ushqime të shijshme është Kefalonia – lehtësisht e aksesueshme me avion nga qytete të tilla si Milano dhe Cyrihu. Tregoni guximin ndaj turmave në plazhin Myrtos, një nga plazhet më të bukura të ishullit, dhe do të përballeni me 700 metra rërë kremoze, të buta dhe ujëra bruz neoni.

Uluni me një shëtitje nëpër shtëpi me ngjyrë pastel në fshatin Assos ose një shëtitje me varkë në lagunën e Shpellës së Melissanit, përpara se të zhyteni në peshk të freskët në Tassia në fshatin luksoz Fiskardo.

3.Kefalonia
Kefalonia

Zakinthos

Shumë afër Kefalonisë, Zakynthos gjithashtu kujdeset për ata që fluturojnë nga qytete si Amsterdami ose Mançesteri. Ishulli është më së shumti i famshëm për plazhin Navagio – me anijen e tij legjendare – dhe jetën e egër të natës në fshatin Laganas.

Por ka shumë më tepër për të bërë këtu. Notoni në ujërat fluoreshente në Shpellat Blu, notoni me breshkat e detit në Parkun Kombëtar Detar dhe provoni ëmbëlsirën e fryganisë së mbushur me limon dhe kanellë në Latas. Vilat minimaliste, të pjekura me gurë mund të jenë streha juaj për natën, me pishinat e tyre me hidromasazh dhe shampanjë të mirëseardhura.

4.Zakinthos
4.Zakinthos

5.Rodos

Shumë linja ajrore fluturojnë për në Rodos nga vende të tilla si Gjermania dhe Suedia. Ishulli është ndër destinacionet greke me historinë më të pasur. Qëndroni në Trinity Boutique Hotel, i vendosur në një shtëpi tregtare të shekullit të 15-të dhe mrekullohuni me arkitekturën mesjetare në Qytetin e Vjetër.

Ecni në Rrugën e Kalorësve, ngjituni në Akropolin e Lindos dhe shijoni pamjet e perëndimit të diellit nga Kalaja Monolithos.

5.Rodos
Rodos

Karpathos

Ky ishull i largët është po aq afër Afrikës sa edhe me Athinën, kështu që fluturimi këtu është alternativa më e mirë. Ndër qytetet e tjera, Karpathos lidhet ajror me Glasgow dhe Barcelona.

Pranë ujërave të kristalta dhe pyjeve të harlisur, ajo krenohet me fshatrat e saj të çuditshëm – vizitoni Olympos për një koke tradicionale të shitur nga gratë me veshje tradicionale – dhe erërat e forta që e bëjnë rajonin e Afiartis një parajsë për rrëshqitje në ajër. Përfitoni sa më shumë nga baret, kafenetë dhe restorantet në kryeqytet, Pigadia, me një qëndrim në Alimounda Mare me pesë yje.

6.Karpathos
Karpathos

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika