Ishujt më mahnitës të Oqeanit Indian

Një arkipelag në rajonin e Gjirit të Bengalit të Oqeanit Indian në ujërat lindore të Indisë, Ishujt Andaman formojnë homologun verior të Ishujve Nicobar. Pothuajse 300 ishuj formojnë Andamanët

Ata janë të njohur për ujërat e tyre bruz, rërën e bardhë dhe plazhet e veshura me palma.

  1. Ishujt Andaman

Andamanët kanë disa nga shkëmbinjtë koralorë më të bukur që kanë mbetur në botë. Vendndodhja është gjithashtu e njohur për zhytje.

1. Ishujt Andaman

  1. Ishujt Lakshadweep

Duke përbërë grupin e dytë të madh të ishujve në vijën bregdetare të Indisë, Lakshadweep shtrihet në anën perëndimore të gadishullit në Detin Laccadive. Emri Lakshadweep rrjedh nga fjalët sanskrite “laksha” që do të thotë “njëqind mijë” dhe “dweep” që përkthehet në ishuj. Nga 39 ishujt që përbëjnë arkipelagun, vetëm dhjetë janë të banuar. Është e pasur me jetë detare, duke përfshirë mbi 600 lloje peshqish dhe 78 lloje koralesh.

2. Ishujt Lakshadweep

  1. Seychelles

Një vend më vete, Seychelles është një arkipelag me 115 ishuj, që i përkasin kontinentit të Afrikës. Shumica e ishujve janë të shkretë, me shumë të deklaruar si rezervate natyrore. Shoqëria e Seychelles është kryesisht matriarkale. Ai po rritet si një destinacion turistik dhe po promovohet si një parajsë për muajin e mjaltit me plazhet e tij tërheqëse që përmbajnë ujëra kaltërosh dhe rërë të bardhë.

3. Seychelles

  1. Ishujt Langkawi

Një arkipelag me 104 ishuj, Langkawi ndodhet në Malajzinë veriperëndimore. Ishujt iu dha statusi ‘World Geopark’ nga UNESCO në vitin 2007. Gjiri Burau, Datai, Pantai Cenang janë disa nga ishujt e njohur për turizmin. Zogjtë shtegtarë janë një atraksion i famshëm në Gjirin Burau; ndërsa gjiri i Datait ka pyje që rreshtojnë plazhet e tij me rërë të bardhë. Ura Sky është një destinacion i mrekullueshëm ku mund të arrihet me teleferik.

4. Ishujt Langkawi

  1. Zanzibar

Zanzibar është një arkipelag që i përket Tanzanisë, në bregun lindor të Afrikës. I njohur për prodhimin e piperit të zi, kanellës, karafilit dhe arrëmyshkut; ai njihet gjerësisht si ‘Ishulli i Erëzave’. Ishulli po shfaqet si një destinacion kryesor turistik, me turizmin bregdetar, kafshë të egra tokësore dhe turne që fitojnë tërheqjen e madhe. Qyteti historik i Gurit është një sit i Trashëgimisë Botërore të listuar nga UNESCO.

5. Zanzibar

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika