Ishujt sekret më të pabesueshëm të Japonisë

Mund të tërhiqeni natyrshëm nga qytetet me ndriçim neoni, trenat me plumba dhe restorantet sushi të nivelit të lartë të Japonisë, por ky është një vend që është gjithashtu plot histori, mister dhe vende me qetësi hipnotike

Japonia
Japonia

Askund nuk është më e dukshme se në ishujt e saj, të cilët ofrojnë një tërheqje paqësore nga kaosi i Tokios.

Këtu është një përzgjedhje nëse jeni duke kërkuar për një arratisje nga ishulli.

OKUNOSHIMA

Kush nuk dëshiron të kalojë një ditë në ishullin e lepurit? Janë mbi një mijë miq të vegjël gëzofë që bredhin në Okunoshima. Ato janë kafshë të egra, por janë jashtëzakonisht miqësore – dhe gjithmonë të uritur. Shikoni bukurinë e qenësishme dhe ka një të kaluar më të errët që do të zbulohet në Muzeun e Gazit Helmues, ku gjërat u bënë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1.OKUNOSHIMA
OKUNOSHIMA

AINOSHIMA

Më shumë një person mace? Ekziston një temë e ngjashme në Ainoshima, ndërroni vetëm lepujt me qindra mace që enden në ishull, duke dremitur në diell. Ky është një ishull i vogël afër Fukuokas, në bregun perëndimor, dhe ju mund ta eksploroni të gjithë në një shëtitje 5 km (3 mi). Do të gjeni disa faltore të vogla, një grumbull dramatik gurësh varresh të shekullit të 5-të dhe një numër formacionesh unike shkëmbore përgjatë vijës bregdetare të ishullit.

2.AINOSHIMA
AINOSHIMA

NAOSHIMA

Deti i Brendshëm Seto ndan Honshu dhe Shikoku, dhe është i mbushur me ishuj të vegjël, disa prej të cilëve janë të lidhur nga ura e pabesueshme Shimanami Kaido. Sidoqoftë, nuk do të gjeni askund tjetër në këtë mini-arkipelag si Naoshima. Ky është një ishull i pushtuar nga artistët. Vendi është i mbuluar me muze të artit modern, skulptura shfaqen kudo që të shkoni dhe arkitektura moderne përplaset bukur me mjedisin rural.

Ekziston edhe Projekti Art House, i cili ka parë një fshat peshkimi që po shuhet të shndërrohet në një qendër instalimesh arti dhe hapësirash krijuese, ndërsa Festivali Ndërkombëtar i Artit Setouchi mbahet këtu një herë në tre vjet. Nëse jeni duke kërkuar për një pushim krijues, Naoshima ofron një përzierje të përsosur të frymëzimit artistik dhe qetësisë së ishullit.

3.NAOSHIMA
NAOSHIMA

SARUSHIMA

Për shekuj me radhë ky ishull ishte një post mbrojtës shumë i fortifikuar, i pozicionuar në mënyrë strategjike për të mbrojtur qytetin e afërt portual Yokosuka, si dhe Gjirin e Tokios. Ai ka qenë i hapur për publikun që nga viti 1995 dhe, ndërsa eksploroni tunele, kazerma dhe bateri armësh të tejmbushura, mund të shikoni natyrën duke rikuperuar ngadalë tokën.

Ka një plazh të mrekullueshëm me rërë me ujëra të pastër, i përsosur për not dhe banja dielli, ose mund të eksploroni periferi të ishullit, ku do të gjeni pishina të qeta me ujë plot me jetë detare të lulëzuar.

4.SARUSHIMA
SARUSHIMA

ISHUJT OGASAWARA

Ky arkipelag me 30 ishuj është teknikisht pjesë e Tokios, pavarësisht se ndodhet 1000 km nw jug të kryeqytetit. Ishujt janë mbiquajtur Galapagos e Orientit, sepse largësia e tyre ka lejuar që habitati të evoluojë në mënyrë unike, që do të thotë se zona është e mbushur me kafshë të egra të rrallë.

Mund të mbështeteni në shikimin e delfinëve, balenave, breshkave të detit dhe rrezeve manta, me ujëra të pastër kristal dhe shumë pika të shkëlqyera për snorkeling; Imazhi i parë i një kallamari gjigant në natyrë u kap këtu në vitin 2004.

5.ISHUJT OGASAWARA
ISHUJT OGASAWARA

Shija e redaktorit

Distria fiton për 30 sekonda, kualifikohet në raundin e tretë

Distria Krasniqi ka kaluar pa probleme pengesën e parë në Botërorin e xhudos. Krasniqi arriti të mposhtë xhudisten nga Taipei Kines, Lin Hsuan Hsu, që...

Seriali “Sha je be tu folën” të dielën premier me...

Seriali vendor "Sha je be tu folën" do të fillojë sezonin e tretë pas dy sezoneve të suksesshme, por që këtë herë që në...

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika