Ismaili: Vetëm PDK-ja e rrëzon Kurtin nga pushteti

Nënkryetari i PDK-së, Uran Ismaili, ka deklaruar se oferta e tyre do të jetë e vetmja që do ta rrëzojë kryeministrin Albin Kurti nga pushteti në zgjedhjet nacionale

Uran Ismaili nga PDK

Uran Ismaili, nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), ka shprehur bindjen e tij se oferta e PDK-së do ta rrëzojë Lëvizjen Vetëvendosje nga qeverisja në zgjedhjet nacionale.

Teksa ka komentuar deklaratën e kryeministrit Albin Kurti, i cili për thirrjet e zgjedhjeve të parakohshme ka thënë se nuk është i interesuar që ta zhdukë opozitën, Ismaili e ka vlerësuar këtë si një shenjë arrogance nga ana e Kurtit, por në të njëjtën kohë e sheh si një konfirmim që oferta e vetme e aftë ta rrëzojë Kurtin është oferta e PDK-së.

“Është shqetësueses në kuptimin e arrogancës, por neve na bën edhe na përforcon bindjen që realisht e vetmja ofertë që e rrëzon kryeministrin Kurti nga pozicioni i kryeministrit Kurti është oferta e PDK-së. Jam i bindur për këtë, në zgjedhjet nacionale”, ka deklaruar Ismaili.

Ai ka përmendur “sukseset” e PDK-së në zgjedhjet lokale, duke theksuar se ata kanë hequr Lëvizjen Vetëvendosje në vende si Prizren, Mitrovicë dhe kanë marrë vota kryesore në Prishtinë.

“Ne e kemi hequr Lëvizjen Vetëvendosje në vende komunale, e kemi hequr në Prizren, e kemi hequr në Mitrovicë, ia kemi marrë votat kryesore në Prishtinë. Ne kemi qenë oferta që kemi bërë diferencën. Unë jam i bindur që ofertën ashtu siç e kemi ndërtuar në zgjedhje lokale, ashtu kemi me ndërtu në zgjedhje nacionale dhe jam i bindur shumë që kemi me qenë jashtëzakonisht konkurrues në zgjedhje nacionale”, ka deklaruar ai në Debat Plus.

Ndërkohë, analisti Dibran Hoxha i është përgjigjur Ismailit duke thënë se në zgjedhjet lokale nuk janë përballur me kryeministrin aktual, Albin Kurti.

Siç ka shtuar Hoxha, PDK-ja ka pasur përballë vetëm disa imitime të Kurtit, që sipas tij, kanë dështuar.

 

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika