Itali: Dy të rinj goditen për vdekje nga treni, njëri nga ta nga Kosova

Dy të rinj kanë vdekur si pasojë e goditjes së trenit, mediat italiane kanë raportuar se njëri nga ta ishte me prejardhje nga Kosova

Vendi i tragjedisë (foto nga Provinca e Sondrio)

Gjatë së dielës ka ndodhur një aksident tragjik në Itali.

Dy të rinj, të moshës 15 dhe 17 vjeç kanë tentuar të kalojnë binarët në Itali duke anashkaluar nënkalimin, por janë goditur nga treni, i cili po lëvizte 80km në orë, i cili nuk ka mundur të ndalej që ta evitonte tragjedinë.

Si pasojë kanë vdekur të dytë, dhe raportohet se njëri ishte me prejardhje nga Kosova, Meriton Ajeti, 15-vjeçar nga Kosova.

Rasti ka ndodhur në stacionin e trenit San Pietro Berbenno, në rajonin e Lombardisë.

Dy të rinjtë e moshës 15 dhe 17 vjeçare u goditën nga treni derisa po tentonin t’i kalonin binarët, duke tentuar që ta anashkalonin nënkalimin për këmbësorë, shkruajnë mediat italiane.

Dhe, kjo iu ka kushtuar me jetë dy të rinjve.

Sipas mediave atje, një tren tranzit i cili po ecte në ato çaste me një shpejtësi 80 kilometrash në orë, nuk ka mundur të ndaloj në kohë për të evituar tragjedinë.

Djaloshi dhe miku i tij humbën jetën pas një ditë argëtimi që kishin kaluar në Luna Park.

Shija e redaktorit

“Komplot-i” nis të hënën në Televizionin Dukagjini

Rrëfimet për të djeshmen dhe të ardhmen, në formën e të vërtetave dhe gënjeshtrave, e mbështjellin shpesh njëra-tjetrën në botën në të cilën jetojmë. Pas...

“Do të doja të dielën të marshoja me ju, kriminelët...

Ish-Shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka thënë se do të donte të merrte pjesë në marshin e së dielës...

Certifikohen pjesëtarët e FSK-së për mbështetje me zjarr indirekt

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) ka certifikuar pjesëtarët për mbështetje me zjarr indirekt, të premten e 31 marsit. “Me qëllim të përgatitjes profesionale të...

Të fundit nga rubrika