Itali: Qeveria miraton buxhetin e vitit 2023, rreth 35 miliardë euro për të përmirësuar ekonominë e vendit

Qeveria italiane miraton buxhetin e vitit 2023, 35 miliardë euro më shumë për të përmirësuar ekonominë

Qeveria e re e krahut të djathtë të Italisë nënshkroi buxhetin e saj të parë të martën, një paketë që fokusohet në frenimin e faturave të larta të energjisë dhe uljen e taksave nga viti i ardhshëm për punonjësit e listës së pagave dhe të vetëpunësuarit.

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, shpreson se rritja e shpenzimeve do të përshpejtojë një rimëkëmbje në ekonominë e tretë më të madhe të eurozonës, të cilën Thesari ka parashikuar se do të tkurret në tremujorin aktual dhe në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm, shkruan Reuters.

Projektligji i buxhetit u miratua rreth mesnatës së kaluar, tha zyra e Melonit, pas një takimi tre-orësh të kabinetit. Tani shkon në parlament, i cili duhet ta kalojë deri në fund të vitit.

Masat arrijnë në pothuajse 35 miliardë euro, me Romën që planifikon të financojë rreth 60% të paketës duke rritur deficitin buxhetor të vitit të ardhshëm në 4.5% të produktit të brendshëm bruto (PBB) nga 3.4% e parashikuar në shtator.

Burime të tjera financimi përfshijnë një rritje të një takse të papritur për kompanitë e energjisë që kanë përfituar nga rritja e çmimeve të naftës dhe gazit, tha Thesari në një deklaratë.

Me një normë tatimore që rritet nga 25% në 35% deri në korrik 2023 dhe e llogaritur mbi fitimet në vend të të ardhurave, taksa e re ndjek një kornizë të propozuar nga Komisioni Evropian dhe zëvendëson një skemë që ka shkaktuar kritika dhe refuzime për të paguar nga firmat e shumta të energjisë., përcjell Portali Dukagjini.

Buxheti ndan mbi 21 miliardë euro vitin e ardhshëm për të ndihmuar firmat dhe familjet të paguajnë faturat e energjisë elektrike dhe gazit.

Ekonomia 

Me rritjen e inflacionit, ekonomia e Italisë parashikohet të rritet vetëm 0.6% vitin e ardhshëm pas një shifre prej 3.7% këtë vit, sipas vlerësimeve të fundit të Thesarit, të cilat janë më optimiste se ato të shumë parashikuesve të pavarur.

Duke zbatuar një nga propozimet kryesore fiskale të Melonit, buxheti shtrin një normë të vetme tatimore 15% për të vetëpunësuarit në të ardhura vjetore deri në 85,000 euro, krahasuar me tavanin aktual prej 65 mijë euro.

Me synimin për të ndërtuar një urë të madhe që lidh Sicilinë me kontinentin italian, një projekt i përkëdhelur prej kohësh i së drejtës së Italisë, për të mbikëqyrur projektin, projektligji rinis një kompani të dedikuar të mbështetur nga shteti që ishte vënë në likuidim.

Një nga masat më të diskutueshme në buxhet është një amnisti për taksat e prapambetura deri në 1 mijë euro që rrjedhin para vitit 2016. Kritikët thonë se amnisti të tilla, të cilat nuk janë të rralla në Itali, inkurajojnë njerëzit të mos paguajnë taksat e tyre.

Buxheti ul me kusht edhe moshën e daljes në pension vitin e ardhshëm, duke përcaktuar se italianët do të mund të përfitojnë pension nga mosha 62 vjeç me kusht që të kenë paguar të paktën 41 vite kontribute.

Sipas një rregulli të vendosur vetëm këtë vit nga paraardhësi i Melonit, Mario Draghi, njerëzve u jepet një pension shtetëror në 64 vjeç, me kusht që të kenë punuar për 38 vjet.

Duke pasur parasysh koston e jetesës, buxheti ul nga 10% në 5% taksën e shitjes së TVSH-së për disa produkte thelbësore të konsumatorit, si produktet e kujdesit për fëmijën dhe letrat higjienike për femra.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika