Italia në alarm, “përmbytet veriu, digjet jugu”, mbyllet aeroporti i Palermos

Shteti i Italisë është në alarm. Në veri të vendit ka pasur përmbytje, ku si pasojë mbetën të vdekur dy persona, si dhe jugu vazhdon të përballet me zjarret. Gjithashtu, aeroporti i Palermos është detyruar të mbyllet

Zjarrfikësit duke punuar për shuarjen e zjarrit në afërsi të aeroportit të Palermos (Foto Reuters)

Veriu i Italisë është goditur nga reshje të mëdha, ku si pasojë humbën jetën dy persona. Konkretisht, Lombardia është prekur nga një mot i keq me breshër gjigant. Përveç Lombardisë, erëra e rrufe të mëdha kanë kapluar edhe Milanon rreth orës katër të mëngjesit, si dhe një pjesë e Brianzës.

Stuhia thuhet se ishte e shkurtër, por la pasoja të mëdha, diku edhe fatale. Një viktimë është shënuar në Brescia, ku dyshohet se 16 vjeçari ka vdekur pasi e ka zënë pema. Gjithashtu një grua ka vdekur në Lissone.

Zjarret detyruan aeroportin e Palermos në Sicili të mbyllet të martën dhe fluturimet të shtyhen ose të anulohen, pasi zjarrfikësit po punojnë vazhdimisht në shuarjen e zjarrit afër aeroportit.

Në disa pjesë të Sicilisë lindore, temperaturat u rritën në 47.6 Celsius (117.7 Fahrenheit) të hënën, afër nivelit rekord evropian prej 48.8 Celsius të regjistruar në ishull dy vjet më parë, raporton Reuters.

Stuhia që kaploi mbrëmë veriun e Italisë duke rrëzuar pemë e çati, detyroi ndërprerjen e transportit mbitokësor në Milano.

Italia është një nga vendet evropiane më të prekura nga ndryshimet klimatike dhe pësoi përmbytje vdekjeprurëse edhe në maj të këtij viti.

 

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika