Ivica Daçiq njofton se është arrestuar një person si i dyshuar për kërcënim ndaj sigurisë së presidentit serb

“Për shkak të kërcënimit për rrezikim të sigurisë së Presidentit të Republikës, është arrestuar D.M nga Sombori dhe është urdhëruar ndalimi në polici për 48 orë”, kanë njoftuar autoritetet serbe lidhur me arrestimin e një personi si të dyshuar që ka kërcënuar presidentin serb, Aleksandër Vuçiq

Ivica Daçiq

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka njoftuar se është arrestuar një person i dyshuar për veprën penale “kërcënim i rrezikimit të sigurisë së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq”.

Mediat serbe kanë njoftuar se i dyshuari është ndaluar për 48 orë, D.M. nga Sombori.

“Për shkak të kërcënimit për rrezikim të sigurisë së Presidentit të Republikës, është arrestuar D.M nga Sombori dhe është urdhëruar ndalimi në polici për 48 orë”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Ndryshe, gjatë ditës së djeshme, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, përmes një postimi rrjetin social “X”, është shprehur se është i tronditur nga atentati dhe se po lutet për shëndetin e mikut, Robert Fitz, raporton RTS. 

Menjëherë pas njoftimit të presidentit të Serbisë, u shfaqën mesazhe kërcënuese se ai do të ishte objektivi i radhës. Zyrtarët më të lartë shtetërorë dënuan ashpër kërcënimet e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në rrjetet sociale pas të shtënave ndaj kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fitz dhe u bënë thirrje organeve kompetente që të reagojnë urgjentisht.

 

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika