Izolohet Shanghai

Shanghai i ka vendosur 26 milionë banorët e tij nën izolim, në vendosjen më të madhe të kufizimeve kundër Covid-19 në mbarë Kinën, raporton “The Guardian“.

Deri këtë javë, qyteti me më së shumti banorë në Kinë, miratoi një qasje të bllokimit me faza. Fillimisht, ana lindore e lumit Huangpu hyri në bllokim midis 28 marsit dhe 1 prillit, më pas ana perëndimore ndoqi shembullin për katër ditë të tjera.

Të hënën, shifra e rasteve të reja ka tejkaluar mbi 10 mijë raste duke konfirmuar dështimin e kësaj qasjeje. Qeveria e Shangait ka konfirmuar mbi 73 mijë raste pozitive që nga marsi.

Një shifër e tillë është e vogël në krahasim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por, mbetet nga më të mëdhatë qëkur Covid-19 u raportua për herë të parë më 2019.

Shanghai

Së paku, 38 mijë persona, pjesë të personelit mjekësor janë vendosur në Shangai duke konfirmuar se ky është operacioni më i madh që nga bllokimi i Wuhan-it në fillim të 2020.

Të martën, 30 spitale kryesore në të gjithë qytetin kanë pezulluar funksionimin e tyre, sipas faqes së internetit të komisionit shëndetësor komunal të Shangait.

Megjithatë, qytetarët ishin ankuar për mungesën e organizimit dhe përgatitjes së qeverisë. Disa banorë raportuan vështirësi në porositjen e ushqimit dhe ujit me anë të internetit, ndërsa të tjerë kishin deklaruar se nuk ishin në gjendje të aksesonin burimet thelbësore mjekësore kur atyre u duheshin.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika