Izraeli po gumëzhin për skandalin në ndeshjen e basketbollit: Tifozët ndërprenë një minutë heshtje

Tifozët e Hapoel Tel Aviv shkaktojnë skandal në ndeshjen kundër Hapoel Beer Sheva, duke fishkëllyer gjatë kohës kur po mbahej një minutë heshtje për policët e rënë izraelitë kundër Hamasit

Pamje nga tribunat e ndeshjes

Tifozët e Hapoel Tel Aviv kanë shkaktuar skandal duke gjykuar nga reagimet që bënë në Izrael, pasi para ndeshjes së djeshme kundër Hapoel Beer Sheva kanë fishkëllyer një minutë heshtje për policët e rënë izraelitë.

Përkatësisht, ndeshja iu kushtua policëve të rënë gjatë operacionit “Shpatat e Hekurta”, me të cilin Izraeli iu përgjigj Hamasit për sulmin e 7 tetorit.

Megjithatë, më shumë tifozë të Hapoel Tel Aviv filluan të fishkëllenin dhe të këndonin gjatë minutës së heshtjes.

Mediat izraelite supozojnë se ky lloj reagimi i tifozëve ka ardhur për shkak të konflikteve me policinë dhe agjencitë vendore të zbatimit të ligjit në vitet e fundit.

Menjëherë kanë reaguar zyrtarë nga klubi, të cilët kanë kërkuar falje për të gjithë ata që janë lënduar nga ky lloj shpërthimi i tifozëve dhe ka ardhur edhe përgjigjja nga policia dhe qeveria izraelite.

“Sjellja e tifozëve të Hapoelit është një njollë e zezë që do t’i ndjekë gjithë jetën këta tifozë. Sjellja e tyre lëndoi familjet e policëve të pranishëm në sallë”, është thënë në komunikatën e policisë lokale.

Dënim ka ardhur edhe nga Ministria e Sigurisë Kombëtare e Izraelit, e cila ka dënuar sjelljen e tifozëve dhe i ka bërë thirrje federatës që t’i ndalojë këta tifozë nga ndeshjet e kampionatit kombëtar.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika