Izraeli po gumëzhin për skandalin në ndeshjen e basketbollit: Tifozët ndërprenë një minutë heshtje

Tifozët e Hapoel Tel Aviv shkaktojnë skandal në ndeshjen kundër Hapoel Beer Sheva, duke fishkëllyer gjatë kohës kur po mbahej një minutë heshtje për policët e rënë izraelitë kundër Hamasit

Pamje nga tribunat e ndeshjes

Tifozët e Hapoel Tel Aviv kanë shkaktuar skandal duke gjykuar nga reagimet që bënë në Izrael, pasi para ndeshjes së djeshme kundër Hapoel Beer Sheva kanë fishkëllyer një minutë heshtje për policët e rënë izraelitë.

Përkatësisht, ndeshja iu kushtua policëve të rënë gjatë operacionit “Shpatat e Hekurta”, me të cilin Izraeli iu përgjigj Hamasit për sulmin e 7 tetorit.

Megjithatë, më shumë tifozë të Hapoel Tel Aviv filluan të fishkëllenin dhe të këndonin gjatë minutës së heshtjes.

Mediat izraelite supozojnë se ky lloj reagimi i tifozëve ka ardhur për shkak të konflikteve me policinë dhe agjencitë vendore të zbatimit të ligjit në vitet e fundit.

Menjëherë kanë reaguar zyrtarë nga klubi, të cilët kanë kërkuar falje për të gjithë ata që janë lënduar nga ky lloj shpërthimi i tifozëve dhe ka ardhur edhe përgjigjja nga policia dhe qeveria izraelite.

“Sjellja e tifozëve të Hapoelit është një njollë e zezë që do t’i ndjekë gjithë jetën këta tifozë. Sjellja e tyre lëndoi familjet e policëve të pranishëm në sallë”, është thënë në komunikatën e policisë lokale.

Dënim ka ardhur edhe nga Ministria e Sigurisë Kombëtare e Izraelit, e cila ka dënuar sjelljen e tifozëve dhe i ka bërë thirrje federatës që t’i ndalojë këta tifozë nga ndeshjet e kampionatit kombëtar.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika